Dnes je sobota 4. února 2023., Svátek má Jarmila
Počasí dnes 3°C Sněhové přeháňky

Komentář: Dalajláma jako Henlein z čínských Sudet: Neomluvitelná chyba ministra Zaorálka

Komentář: Dalajláma jako Henlein z čínských Sudet: Neomluvitelná chyba ministra Zaorálka
Vidíte tam tu podobu? Ne? Zati český ministr zahraničí ano | zdroj: Profimedia

Konečně se našel někdo, kdo dokáže vysvětlit, co mají společné Sudety a Tibet. No přece Konrada dalajlámu.

"Milí spoluobčané, berte ohled na city čínských soudruhů. Zapomeňte na dalajlámu, odevzdejte vlajky Tibetu na ministerstvu zahraničí nebo na Pražském hradě, kde vám za ně vydají vlajky lidové Číny, příručku jak uctívat čínského prezidenta a sborník projevů z říjnového zasedání ústředního výboru Komunistické strany Číny."

Že jste takový dopis podepsaný ministrem zahraničí ještě nedostali? Kdoví, třeba se ho dočkáte. U Lubomíra Zaorálka byste neměli být překvapeni ničím.

Po úterním proslovu člena vlády protektorátu Česko (takto by tento název vypadal v čínštině - 保护国的捷克共和国) je možné vše.

"… té zemi (Číně) třeba vadí, že někdo místo toho, aby se setkal s oficiálním představitelem, tak se oficiálně setká s bývalým představitelem exilové vlády (dalajlámou). Já nevím. Jako kdyby se někdo setkával s Konradem Henleinem ze Sudetenlandu v minulosti za první republiky, když tady je oficiální vláda. Asi by nám to také vadilo, Čechům," prohlásil šéfdiplomat.

A nemylte se, Zaorálek tuto lekci z historie neudělil kamarádům po deseti pivech a deseti panácích tuzemáku kdesi v začouzené knajpě. Zvěstoval ji ve střízlivém stavu do mikrofonů novinářů po schůzce s ústavními čínofily pořádané na Hradě Milošem Zemanem. Co víc, proslov byl zjevně promyšlen, žádná spontánní zkratkovitá reakce.

Pravda, krátce na to (patrně poté, co viděl reakce na sociálních sítích) se ministr chytil za nos a přiznal chybu. "Použil jsem příměr, který nebyl vhodný, a uvědomuji si, že je za hranou," napsal na Twitteru a ve středu se omluvil: "Vždycky jsem odsuzoval to, když někdo používal příměry z druhé světové války, a mně se to povedlo. Nejradši bych si za to dal facku. Teď se do mě skutečně můžete pustit, protože to byla chyba a já se za ni stydím a omlouvám se za ni."

Je ale takový úlet u člena vlády vůbec omluvitelný?

Najdi rozdíly

Zahrajme si hru "najdi (aspoň čtyři) rozdíly" - mezi "Henleiny":

1) Konrad Henlein, vůdce sudetských Němců, předseda Sudetendeutsche Partei, organizoval ve druhé polovině třicátých let minulého století bojůvky Freikorps v českém pohraničí. Byl za to oceněn Hitlerem, povýšen na Obergruppenführera SS a později jmenován místodržícím Říšské župy Sudety.

Henlein byl odpovědný za teror, kterého se nacisté dopustili po obsazení pohraničí vůči Židům, Čechům i německým antinacistům. Dokumenty Mezinárodního trestního tribunálu v Norimberku ho označují za válečného zločince.

Dalajláma, duchovní vůdce Tibeťanů, vyzývá k dialogu, lidskosti, solidaritě a nenásilí. Dostal Nobelovu cenu za mír.

2) Henlein byl separatista, rozbíjel Československo. Chtěl dostat do Velkoněmecké říše nejen české pohraničí, ale celé Čechy, Moravu a Slezsko. "Našim cílem bylo vždy osvobodit německou populaci v Sudetech a zničit Československo," přiznal v projevu ve Vídni počátkem roku 1941. "Během několika let se sudetským Němcům podařilo oslabit vnitřní stabilitu Československa, a tak zásadně narušit jeho vnitřní poměry," řekl. Nacisté ze Sudet, které vedl, odvedli "dobrou" práci, pomohli zlikvidovat demokratický stát.

Dalajlámu označuje čínské vedení za vůdce "separatistických" Tibeťanů. Meditující buddhista, vlastním jménem Tändzin Gjamccho, ale neusiluje o to, aby se Tibet připojil k nějaké (velkotibetské) říši souvěrců. Žádná neexistuje. Dalajláma žádá pro Tibet autonomii, jakou měl už za císařské dynastie Čching.

Dalajláma protestuje proti likvidaci tibetské kultury a počínšťování země. Po roce 1950, kdy čínští komunisté "osvobodili tři miliony Tibeťanů od imperialistického útlaku a upevnily obranu na západní hranici Číny", vypalovali čínští vojáci kláštery a vraždili duchovní. Nakonec osídlili Tibet etnickými Číňany. Je správné, že Číňanům ostudnou kapitolu jejich historie někdo připomíná.

3) Henlein vyznával ideologii nacistů, podle níž jsou Němci vyvoleným národem, který své zájmy může prosazovat hlava-nehlava a má právo rozhodovat o jiných, o jejich životě a smrti.

Dalajláma vyzývá národy a stoupence různých náboženství, aby se respektovali, tolerovali a nepovyšovali se nad jiné. "Být člověkem je základem, z něhož pocházíme všichni. Narodil ses jako lidská bytost a to se nedá až do smrti změnit," pravil na jedné ze svých přednášek.

4) Henleina podporoval Hitler a jeho válečná mašinerie. Dalajláma má za sebou jen víru a nezávazné sympatie některých západních politiků.

Shrnuto: "Henlein z Tibetu" byla pitomá, drzá a neslušná fikce. Od člena vlády nevídaná, neslýchaná a nepřípustná.

Zdroje:
Vlastní