Postup vůči Číně byl správný, shodli se na Hradě ústavní činitelé

AKTUALITA - Aktuality autor: von

Kauza s dopisem českých ústavních činitelů Číně má pokračování. Na schůzce na Pražském hradě si čtveřice nejvyšších státních představitelů spolu s dvěma ministry potvrdili, že prohlášení o vztazích s Čínou bylo správné. Obvinili naopak ministra kultury Daniela Hermana z toho, že svojí schůzkou s dalajlamou porušil slib ze dva roky starého jednání vlády. Herman ale jakýkoli slib popírá. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek proto žádá zveřejnění stenozáznamů na středeční schůzce vlády.

Český premiér Bohuslav Sobotka a prezident Miloš Zeman si stojí za svým postojem vůči Číně

Český premiér Bohuslav Sobotka a prezident Miloš Zeman si stojí za svým postojem vůči Číně,zdroj: Profimedia.cz

O tématu vztahy s Čínou politici podle Zaorálka diskutovali pouze na okraj dnešního jednání, kterého se kromě něj účastnil na Pražském hradě také prezident Miloš Zeman, premiér Bohuslav Sobotka, šéfové Senátu a Sněmovny Milan Štěch a Jan Hamáček a ministr obrany Martin Stropnický.

Zeman, Sobotka, Štěch a Hamáček před dvěma týdny vydali společné prohlášení, ve kterém Čínu ujišťovali, že schůzky politiků s dalajlamou by se neměly považovat za výraz změny oficiální politiky Česka vůči Číně. Zároveň zopakovali, že Česká republika uznává jednotnou Čínu včetně Tibetu. Reagovali tak na schůzku Hermana a dalších politiků s dalajlamou. Jejich prohlášení vyvolalo vlnu kritiky. "Potvrdili jsme si, že ten postup byl správný a nevidíme v tom žádný problém," řekl Zaorálek.

Zároveň novinářům řekl, že premiérovi oznámil, že na vládě bude chtít, aby se vrátili ke schůzi vlády, kde se asi před dvěma lety mluvilo o navázání vztahů s Čínou. "Požádal jsem premiéra, aby se pokud existuje záznam z toho, co se tehdy odehrálo, aby se to našlo, vytáhlo na světlo, abychom to viděli na vlastní oči," řekl. Ministři se na oné schůzi vlády podle něj dohodli, že se nebudou konat oficiální schůzky s dalajlamou. Herman popírá, že by taková dohoda vznikla.

Tagy: Čína Česko domácí dalajlama český premiér český prezident česká politika

Zdroje: ČTK