Dnes je úterý 31. ledna 2023., Svátek má Marika
Počasí dnes 0°C Smíšené přeháňky

Správa Pražského hradu zakázala stavbu pódia pro vystoupení dalajlámy na Hradčanském náměstí

Správa Pražského hradu zakázala stavbu pódia pro vystoupení dalajlámy na Hradčanském náměstí
Dalajlama se s Václavem Havlem setkal několikrát, naposledy jen pár dní před jeho smrtí | zdroj: Profimedia

Pondělní veřejné vystoupení tibetského duchovního vůdce dalajlámy na pražském Hradčanském náměstí se sice koná, organizátoři však museli reagovat na rozhodnutí Správy Pražského hradu. Ta nepovolila zábor části náměstí pro stavbu pódia, píše server Hlídacípes.org.

"Mělo jít o opravdu jen malé pódium, kousek od pomníku prezidenta Masaryka," říká Mikuláš Kroupa, ředitel organizace Post Bellum, která se na akci organizačně podílí. 

Pódium tak mělo stát prakticky na stejném místě, kde jej v únoru mohl se svolením správy hradu postavit někdejší lídr Bloku proti Islámu Martin Konvička na své demonstraci "proti islamizaci ČR".

Správa Pražského hradu své nynější rozhodnutí nijak neodůvodnila. Napsala jen, že se rozhodla zábor nepovolit "po konzultaci se všemi dotčenými složkami Kanceláře prezidenta republiky a bezpečnostními složkami působícími v areálu Pražského hradu."

HlídacíPes.org o bližší vysvětlení zamítavého stanoviska požádal Kancelář prezidenta republiky. "O věci nemám žádné informace. Důvod je jednoduchý. Setkání s dalajlámou pan prezident neplánuje a ani o něj neusiloval. Tudíž se zmíněné akci veskrze nevěnuji," odpověděl mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Praha 1, která se k veřejným shromážděním ve své městské části vyjadřuje, původně vydala předběžné souhlasné stanovisko.

K akcím na Hradčanském náměstí se však povinně vyjadřuje též Arcibiskupství pražské, Technická správa komunikací a právě Správa Pražského hradu (i když Hradčanské náměstí oficiálně do areálu Pražského hradu nepatří).

Zatímco první dva dotčené subjekty souhlasily, stanovisko správy Hradu bylo záporné.

Podle Kroupy celý proces žádosti o zábor od počátku provázely obstrukce. "Žádali jsme asi před čtrnácti dny. Museli jsme to udělat opakovaně, protože nám na Správě Pražského hradu tvrdili, že jim žádná žádost nepřišla. Nakonec jsme ji tam museli donést osobně. Zamítavé rozhodnutí nám přišlo minulý čtvrtek."

Pódium na Hradčanském náměstí nakonec ale vznikne – na nádvoří u brány Salmovského paláce, kde sídlí Národní galerie.

Akce začala ve 13. hodin. Hradčanském náměstí v Praze bylo podle organizátorů zvoleno symbolicky, protože právě zde měli občané Československa před 26 lety poprvé možnost setkat se dalajlámou, jehož do země pozval tehdejší prezident Václava Havel.

Robert Břešťan pro Ústav nezávislé žurnalistiky

Dalajlamu přivítala tisícovka lidí

Zhruba tisícovka lidí dnes podle policejního odhadu přišla na Hradčanské náměstí uvítat v Praze tibetského duchovního vůdce dalajlamu. Desítky z nich přinesly tibetské vlajky, někteří měli v rukou transparenty s nápisy "Free Tibet" (Svobodný Tibet). Dalajlama ve své řeči připomněl bývalého prezidenta Václava Havla a vyzval, aby lidé udržovali jeho odkaz.

"Václav Havel tu nyní už není s námi. Po lidských bytostech ale něco zůstává, myšlenky, ideály," řekl. "Všichni bychom měli pokračovat v udržování Havlova odkazu, v myšlence pravdy a lásky," uvedl dalajlama, kterého s bývalým českým prezidentem pojilo osobní přátelství.

Dalajlama také ve své řeči zdůraznil, že se nesnaží o odtržení Tibetu od Číny, z čehož ho obviňuje Peking. "My Tibeťané neusilujeme o samostatnost, o nezávislost Tibetu. Chceme však, aby ve svazku s Čínou byla dodržována lidská práva Tibeťanů, aby byla zachována buddhistická tradice Tibetu," řekl.

Dalajlamův příchod na pódium v bráně Schwarzenberského paláce přivítal dlouhý potlesk. Ten zazněl znovu v okamžiku, kdy tibetský duchovní vůdce pověsil šerpu na plakát, na němž byl vyobrazen společně s Havlem.

ČTK

Zdroje: