Dnes je čtvrtek 19. prosince 2024., Svátek má Ester
Počasí dnes 8°C Zataženo

Dál zrychluje epidemie covidu, přibylo i případů infekce tasemnicí

Dál zrychluje epidemie covidu, přibylo i případů infekce tasemnicí
ilustrační snímek | zdroj: Profimedia

Letní vlna epidemie covidu-19 v Česku dál sílí. Za posledních sedm dní přibylo v zemi 14 710 nových případů koronaviru, to je o zhruba 4500 víc než předchozí týden. V nemocnicích bylo s covidem 725 lidí, o skoro třetinu víc než na konci minulého týdne a nejvíc od konce dubna. Ještě na začátku července bylo hospitalizovaných 200. Počet pacientů v těžkém stavu se za týden zdvojnásobil na 29.

Jak dále vyplývá z údajů na webu ministerstva zdravotnictví, stoupá i takzvané incidenční číslo, tedy počet nově potvrzených případů nákazy koronavirem za posledních sedm dní v přepočtu na 100 000 obyvatel. Ke dnešku činí 138, minulý pátek byla incidence 96. Nejvyšší hodnotu má i nadále v Praze, kde stoupla na 227. Relativně nejlepší epidemická situace je v Libereckém kraji s incidenčním číslem 83.

Epidemie koronaviru začala v Česku zrychlovat na začátku června. Za nárůstem počtu případů během letních měsíců jsou nakažlivější submutace BA 4 a BA 5 koronavirové varianty omikron. Odborníci očekávají, že letní vlna by mohla koncem července kulminovat, pokles bude ale postupný a počty poté mohou dál zůstat vyšší. I když pozvolna roste počet provedených testů na koronavirus, reálný počet nakažených, o kterých se neví, je podle odhadů několikanásobně vyšší. Od května je pro bezplatný test potřeba žádanka od lékaře či hygienické stanice.

Za celou dobu epidemie covidu-19 v Česku, tedy od března 2020, bylo v zemi potvrzeno víc než 3,96 milionu případů nákazy koronavirem. Do tohoto počtu nejsou zahrnuty případy, kdy se někdo nakazil opakovaně. Podezření na opakovanou nákazu eviduje ministerstvo téměř 278 000. Od začátku epidemie zemřelo v ČR 40 380 lidí s covidem-19.

Od pondělí se lidé mohou nechat očkovat i druhou posilující dávkou, dosud si pro ni přišlo přes 12 500 lidí. Plně naočkováno bylo proti covidu zhruba 6,88 milionu lidí a asi 4,26 milionu lidí dostalo posilující dávku vakcíny.

V ČR zatím neplatí žádná plošná opatření proti šíření viru, některé nemocnice či sociální zařízení už ale nařídily nošení respirátorů. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) doporučil lidem používání ochrany nosu a úst také v hromadné dopravě. Vláda podle něj od svého nástupu nechce restrikce nařizovat, sází na odpovědnost a dobrovolné dodržování zásad.

Lékaři řeší víc případů infekce tasemnicí, lidé se mohou nakazit z lesního ovoce

Více případů echinokokózy, tedy parazitárního onemocnění způsobeného larvami liščích tasemnic, řeší za první pololetí letošního roku lékaři a Státní zdravotní ústav. Zatímco loni zaznamenali jeden případ, letos do 1. července jich řeší šest. Stejný počet naposledy zaznamenali v roce 2018. Na tiskové konferenci o tom dnes informovali zástupci Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) a infektolog František Stejskal. Parazit se do lidského těla může dostat například při konzumaci lesního ovoce infikovaného liščími výkaly.

Příznaky onemocnění se u lidí mohou projevit po pěti až 15 letech po infekci. Když člověk pozře vajíčko parazita, larva se dostane do tenkého střeva a z něj krevním oběhem do jater. U části lidí ji zlikviduje imunitní systém, u jiných ale přežije. „Příznaky, které se objeví, jsou velice nespecifické, může se objevit únava, nespecifické bolesti břicha, zvýšené teploty,“ popsal Stejskal. V naprosté většině případů má podle něj parazit ložiska právě v játrech, může ale napadnout i další orgány, například plíce či mozek. Nemoc lze odhalit CT vyšetřením a odběrem specifických protilátek v krvi.

Od roku 2012 podle Stejskala lékaři z Fakultní nemocnice Bulovka a infekčního oddělení Krajské nemocnice Liberec sledují 22 pacientů s echinokokózou, celkově je podle něj v Česku mezi 40 a 50 pacienty. Podle Jiřího Froňka, přednosty Kliniky transplantační chirurgie IKEM, je ale pacientů pravděpodobně více, u některých není onemocnění odhaleno, případně může být zaměněno za nezhoubné nádory jater.

Případy nákazy tasemnicí u zvířat registruje i Státní veterinární správa, loni vyšetřila 2758 uhynulých zvířat, tasemnici potvrdila u 645 vzorků. Nejčastěji vyšetřuje lišky. Masožravé šelmy jsou definitivním hostitelem parazita, člověk je mezihostitelem. Výskyt echinokokózy je podle Anety Pierzynové ze Státní veterinární správy dlouhodobě prokazován ve všech krajích kromě Prahy. Vajíčkům se lépe daří ve vlhkém a chladnějším prostředí.

Onemocnění mohou přenášet i domácí zvířata, podle odborníků je proto důležité je pravidelně odčervovat, zvlášť pokud často chodí do lesa nebo loví hlodavce či právě lišky.

Prevencí infekce je dodržování hygieny, mytí rukou teplou vodou a mýdlem před manipulací s jídlem a po kontaktu se psem nebo kočkou. Volně rostoucí posbíranou zeleninu či ovoce je třeba pečlivě omýt nebo uvařit. Vajíčka tasemnice se ničí varem, ale ne zmrazením.

Onemocnění se léčí podáváním protiparazitických léků nebo operací. Infekce může vést až k odstranění části jater či jejich transplantaci. Podle Froňka bývá postižení jater u echinokokózy rozsáhlé, parazit může prorůstat i do okolních orgánů. 

Zdroje: