Dnes je úterý 7. února 2023., Svátek má Veronika
Počasí dnes -1°C Polojasno

Čtyři Češi zadržení v Albánii kvůli focení u zbrojovky byli propuštěni

Čtyři Češi zadržení v Albánii kvůli focení u zbrojovky byli propuštěni
Albánská policie - ilustrační snímek | zdroj: Profimedia

Albánské úřady propustily čtyři Čechy, které v neděli zadržela policie při fotografování u zbrojovky ve městě Poliçan. O propuštění čtveřice informoval dnes web Albanian Daily, podle jehož informací bude ale vyšetřování nedělního incidentu pokračovat.

Podle dřívějšího oznámení albánské policie Češi fotografovali v tunelu, který je přístupem do samotné zbrojní továrny ve středoalbánském Poliçanu. Češi se hájili tím, že jsou jen turisté. Policie je posléze převezla k výslechu do města Berat. Při prohlídce u nich nebylo nalezeno nic nezákonného, uvedl server euronews.al.

Zatčení Čechů se odehrálo den po sobotním incidentu, kdy byli zadrženi dva ruští a jeden ukrajinský státní příslušník, kteří se pokoušeli proniknout do zbrojovky ve městě Gramsh. Albánský premiér Edi Rama uvedl, že tato trojice je podezřelá ze špionáže.

České ministerstvo zahraničních věcí v neděli sdělilo, že o případu čtyř zadržených českých občanů ví. Podle něj jde o dva muže a dvě ženy. „Náš zastupitelský úřad byl informován ze strany místní policie a nyní zjišťujeme další podrobnosti. Žádný z dotyčných českých občanů se zatím neobrátil na náš zastupitelský úřad,“ sdělila v neděli ČTK mluvčí ministerstva Lenka Do.

Podle albánského ministerstva obrany byli nejprve v tunelu zadrženi dva muži české národnosti a posléze také jejich partnerky, které čekaly ve vzdálenosti asi 1,5 kilometru od tunelu. Zadržení muži podle serveru Balkan Web uvedli, že zabloudili a že nemají špatné úmysly. V tunelu ale údajně pobývali několik hodin. Stejný zdroj také zmiňuje bez dalších podrobností poškození dveří, není však jasné, zda ho způsobili zadržení. Místní obyvatelka ale serveru euronews.al řekla, že Češi zřejmě odstranili na dveřích do tunelu zámek.

Zbrojovka v Poliçanu zahájila výrobu v 60. letech a bývala jedním z největších závodů tohoto typu v tehdejší komunistické Albánii, vyráběla se v ní munice i kopie sovětských pušek AK-47. Podle některých médií je nyní dlouhodobě uzavřená a zbraně se v ní nevyrábějí. Jiné informace hovoří o tom, že v závodě se již pouze rozebírají vyřazené zbraně a munice.

Továrna v Poliçanu už v minulosti přitahovala cizince. Loni se podařilo proniknout dovnitř dvěma polským blogerům, kteří prostory natočili, uvedl albánský web Shekulli. Soudě podle tohoto videozáznamu, pořízenému údajně ve zbrojovce v Poliçanu, je areál opuštěn, ukrývá ale zbytky výrobních strojů i munice.

Albánské úřady loni oznámily, že vyšetřují pětici Čechů a dva Rusy kvůli podezření ze špionáže během vojenského cvičení Defender Europe 21, které v Albánii pořádala Severoatlantická aliance. Češi, kteří společně cestovali po Albánii v pronajatém autě, jsou podle médií podezřelí z fotografování letecké základny NATO u města Kuçova a cvičení amerických vojáků v přístavním městě Drač. 

Zdroje: