Co způsobilo rekordní růst cen v roce 2008?
Podle údajů Českého statistického úřadu byla v roce 2008 míra inflace 6,3 %, což je nejvíce za posledních deset let. Máme se obávat dalšího výrazného růstu i letos? Proč byl loni tak vysoký?
Převzato ze serveru Finance.cz
Reklama
Jak už bývá v ekonomické realitě zvykem, faktorů cenového růstu je více. Na jedné straně jsou to administrativní opatření vlády, především pak zvýšení daní a rozvolnění regulace nájmů, na druhé straně byla cenová hladina minulý rok ovlivněna celosvětovou ekonomickou expanzí ženoucí na vrchol poptávku po surovinách. V České republice se inflace citelně dotkly především rostoucí náklady na potraviny či zemní plyn, ale kupříkladu růst ropy a od ní odvozených pohonných hmot se v polovině roku zlomil a v prosinci již motoristé zaznamenali výrazný meziroční pokles (22 %).
Poplatky a DPH
V rámci hospodářských reforem provedla vláda dvě zásadní opatření, která se záhy odrazila v růstu spotřebitelských cen. Zaprvé to bylo zvýšení sazby DPH z 5 % na 9 % mající dopad na potraviny a některé služby, zadruhé pak došlo k zavedení regulačních poplatků ve zdravotnictví. Po předchozí vládě také současná administrativa zdědila pokračující deregulaci nájemného.
Meziměsíčně (prosinec 2007 – leden 2008) tak ceny povyskočily o 3 % (meziročně o 7,5 %). Z drtivé většiny (2,9 %) na tom měly podíl právě poplatky ve zdravotnictví, zvýšení regulovaných nájmů a vyšší zdanění potravin, dopravy a ubytování. Tento cenový šok byl ekonomy povětšinou očekáván a v průběhu roku mělo dojít, a skutečně také došlo, k jeho uklidnění. Dále pokračovalo klasické zvyšování spotřební daně na cigarety a tabákové výrobky.
Co se nájmů týče, tak tržní hodnoty se nijak nevychýlily z normálu a naopak rostly velmi pomalu (ani ne 2 % ročně). Regulované nájmy však vystřelily vzhůru i o 30 % a obavy z ještě výraznějšího zvýšení v nadcházejících letech přiměly Ministerstvo pro místní rozvoj ke zpomalení regulace a posunutí konečného termínu až na rok 2012, což by se mělo pozitivně projevit ve spotřebitelské inflaci příští rok. Výrazně však do nákladů na bydlení promluvily ceny energií.
Energie a potraviny
Významnou složkou spotřeby každé domácnosti jsou výdaje na základní potřeby. Pokračující deregulace nájmů dopadající na některé spotřebitele již byla zmíněna, dalším nepříjemným překvapením pak bylo loňské výrazné podražení zemního plynu (v prosinci meziročně o 33,9 %!), které se však vzhledem k světovému ekonomickému zpomalení či přímo recesi, zřejmě letos nebude opakovat. Naopak: cena plynu na trzích klesá, čemuž dopomohlo i vyřešení Rusko-Ukrajinského sporu. Ostatní základní suroviny jako jsou kovy či tuhá paliva také padají kvůli omezování průmyslové výroby, spotřeby a celkové hospodářské aktivity.
Ceny potravin meziročně v prosinci poprvé poklesly a zdá se, že i jejich hladina se po výrazném loňském vzestupu víceméně ustálila. Příjemným překvapením pak byl pokles cen osobních automobilů o 12 % a další zlevnění spotřebitelské elektroniky.
Blýská se na lepší časy?
Zřejmě ano, alespoň, co se cenové hladiny týče. Je zřejmé, že ceny regulovaného nájemného budou i nadále růst, aby za několik let mohla být deregulace dokončena. Ovšem spotřebitelů se již nedotknou výrazná administrativní opatření jako na začátku roku 2008 a ceny energií by letos měly být spíše na sestupu. Po několika letech vysokého jednociferného růstu cen elektřiny se poprvé očekává jejich stagnace, ropa se drží mezi 30 - 40 dolary za barel, což je o 70 % méně než byl letní rekord, a plyn také na světových trzích pozvolně klesá.
Z dlouhodobého hlediska však mohou panovat obavy o stabilitu cen ze zcela jiných důvodů. Fiskální opatření vlád snažících se dostat své ekonomiky z recese, stejně jako monetární zásahy centrálních bank směřujících k vyléčení finanční sféry, se totiž později zřejmě negativně projeví na rostoucí cenové hladině. V této souvislosti se však hovoří především o USA a ze současného pohledu by se ani jedno z toho nemělo týkat České republiky. Doufejme, že v tomto roce dojde k ozdravení hospodářství a vlády nebudou nuceny radikálněji zasáhnout, jelikož inflační hrozba je všudypřítomná. Pravděpodobně však s sebou ekonomická recese přinese výrazné zpomalení či zastavení inflace, i když to je jen malá náhrada za ztracená pracovní místa a celkově obtížnou ekonomickou situaci.
Kurzy
Finance
Kurzovní lístek: 28.11.2024 Exchange s.r.o.
EUR | 25,270 | 25,390 |
USD | 23,840 | 24,020 |