Dnes je pátek 6. prosince 2024., Svátek má Mikuláš
Počasí dnes 1°C Slabé sněžení

Po Kanadě potvrdila úmysl zatknout Netanjahua i Velká Británie

Po Kanadě potvrdila úmysl zatknout Netanjahua i Velká Británie
zdroj: Profimedia

Rozhodnutí Mezinárodního trestního soudu vystavit zatykač na (mimo jiných) i izraelského premiéra Benjamina Netanjahu vzbudil po světě smíšené reakce.

Nedávné vydání zatykače Mezinárodním trestním soudem (ICC) na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua vyvolává řadu otázek v tom, jak se jednotlivé země postaví k tomuto právnímu problému. Zatykače, které obviňují Netanjahua a bývalého izraelského ministra obrany Yoava Gallanta z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti v důsledku konfliktu v Gaze, vyvolaly silnou reakci různých vlád. Zatímco Spojené státy, které nejsou členy ICC toto jasně odsoudily, zbytek západních zemí se kloní spíše k tomu, že při teoretické návštěvě Netanjahua zatknou. Potvrdil to i premiér Velké Británie Keir Starmer.

Představitelé Downing Street potvrdili, že pokud Netanjahu vstoupí na britskou půdu, splní své právní závazky. Právní rámec upravující takové situace je uveden v zákoně o Mezinárodním trestním soudu z roku 2001. Podle tohoto zákona musí v případě vydání zatykače Mezinárodním trestním soudem určený ministr předat zatykač soudnímu úředníkovi ke schválení. Mluvčí premiéra zopakoval: "Spojené království bude vždy dodržovat své právní závazky."

V Kanadě vydal premiér Justin Trudeau prohlášení, jehož sentiment je totožný - dodržovat mezinárodní právo a Netanjahua zatknout. "Je opravdu důležité, aby všichni dodržovali mezinárodní právo," poznamenal a potvrdil, že Kanada bude dodržovat všechna nařízení a rozhodnutí ICC. Jeho ministryně zahraničních věcí Mélanie Jolyová tento závazek zopakovala a zdůraznila, že dodržují smlouvu o ICC. Tato prohlášení zdůrazňují společné odhodlání států dodržovat mezinárodní právní normy, zejména ve světle závažných obvinění proti veřejným činitelům.

Zatímco izraelští představitelé odsoudili postup ICC jako antisemitský, vláda Spojeného království vyjádřila respekt k nezávislosti soudu. Česká reakce je prozatím velmi bipolární. Jak premiér Petr Fiala, tak ministr zahraničí Jan Lipavský mají přístup, kdy rozhodnutí ICC ostře kritizují, nicméně Lipavský dodává, že "Česko bude vždy prosazovat dodržování mezinárodního práva."

Zdroje: