Dnes je pondělí 6. února 2023., Svátek má Vanda
Počasí dnes -8°C Oblačno

Co američtí prezidenti nejvíc nenávidí na své funkci?

Co američtí prezidenti nejvíc nenávidí na své funkci?
Exprezident George W. Bush si příležitost za své funkce možnost sednout si za volant a povozit tehdejšího britského premiéra Gordona Browna nenechal ujít. A podle výrazu si to náramně užil | zdroj: Profimedia

Existuje spousta důvodů, proč by se člověk měl chtít stát americkým prezidentem. A taky spousta důvodů, proč v Oválné pracovně nesedět. A to, že s vámi chodí ochranka pomalu skoro i do sprchy, není ten nejvíc nenáviděný.

Bez řidičáku si ve Spojených státech neškrtnete, auto k šestnáctinám je železný standard, chodníky byste na menších městech a v předměstích hledali marně. Američané řízení milují. Možná s tím má co dělat i pohodlnost, nicméně zakázat Američanovi řídit, je zřejmě jedna z nejhorších věcí, co můžete udělat.

Alespoň to tvrdí bývalí američtí prezidenti a viceprezidenti. Se slavnostní přísahou o službě vlasti se navždy zříkají svého práva řídit auto. Tedy na veřejnosti, na jejich pozemcích ochranka přimhouří oči. 

Všichni američtí prezidenti a viceprezidenti do jednoho se shodují - že zákaz řízení je jedna z největších nevýhod prezidentské funkce. "Je to jediná věc, kterou na téhle práci nenávidím," prohlásil třeba bývalý viceprezident Joe Biden.

profimedia-0188161406 Svobodaaaaaaa! | zdroj: Profimedia

Mohlo by se namítnout, proč tedy nyní kandiduje na prezidenta, když mu omezení dělá takový problém. Jenže pravda je, že zákaz platí i po odchodu z funkce, tedy doživotně. 

K zákazu řízení došlo po atentátu na Johna F. Kennedyho v roce 1963, a přestože není zakotvený v žádném zákoně, ochranka na jeho dodržování bez diskuzí trvá. A tak s převzetím klíčů od Bílého domu prezidenti poslušně odevzdávají klíčky od auta a odevzdávají se do rukou agentů speciálně vyškolených v úhybných a defenzivních manévrech.

Aby si mohli jednou za čas zavzpomínat na to, jaké je to držet v ruce volant, užívají si alespoň ten luxus sami si řídit golfové vozítko.

I když třeba Bill Clinton dostal od jordánského krále povolení vyzkoušet si řídit jeho zbrusu nový mercedes. Než stihla ochranka něco namítnout, už tehdejší prezident seděl za volantem. Agenti si ale mohli oddychnout - auto mělo manuální převodovku a Clinton netušil, jak takové auto rozjet, vzpomíná jeho bývalý tiskový tajemník Mike McCurry.

Zdroje:
Vlastní