Dnes je pondělí 6. února 2023., Svátek má Vanda
Počasí dnes -1°C Oblačno

Komentář: Čínský mandarín dupne a Češi srazí paty

Komentář: Čínský mandarín dupne a Češi srazí paty
Číňan mává vlajkou před Pražským hradem. Dobyté území? | zdroj: Profimedia

Evropské unii jsme 'to osladili', zato Číňanům sloužíme jako rohožka, o kterou si otírají boty. Faux pas ministryně Novákové je ale ve srovnání s tím, co provedli nejvyšší ústavní představitelé státu, jen 'plochá historka okresního formátu'.

S rostoucí čínskou ekonomikou roste také sebevědomí čínských komunistů. Jejich diplomacie je agresivní, zejména tehdy, pokud si to některá země nechá líbit.

Číňané se zaklínají obchodem, usilovně staví Novou hedvábnou stezku. Jejich zájmy však nejsou jen ekonomické, ale i politické. V cizině nakupují jak firmy a nemovitosti, tak politiky. Krok za krokem posilují svůj vliv.

Česko patří mezi státy, kde to je víc než patrné. Čínští komunisté, obdobně jako kremelské politbyro za studené války, přistupují k české politické reprezentaci jako k vládě podřízené gubernie/provincie. Určují jí mimo jiné to, koho smí a koho nesmí na vlastním území přijímat.

Mnozí reprezentanti státu na tuhle hru přistoupili a čínským soudruhům posloužili jako rohožka u dveří, o kterou mohli otřít podrážky bot. Nejnověji ministryně obchodu a mobilních operátorů Marta Nováková.

Čágo bélo, Tchajwanci!

Nováková nechala minulý týden ze setkání zahraničních diplomatů se zástupci českého ministerstva průmyslu vyprovodit zástupce Tchaj-wanu. Udělala to na žádost čínského velvyslance Čang Ťien-mina. Web HlídacíPes.org napsal, že spíš než žádost to byla výhrůžka.

profimedia-0081108426čínský ambasador Ten, který dohlíží na chování českých politiků, čínský velvyslanec Tchang Kuo-čchin | zdroj: Profimedia

Ambasador upozornil, že odchod tchajwanského zástupce je v zájmu hladké cesty českého prezidenta do Číny. Miloš Zeman má do Říše středu odletět už 24. dubna. Od velkého kormidelníka, čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, si tam vyslechne další lekci o tom, jak 'stabilizovat společnost'.

Tchajwanci se teď po právu mohou cítit (mírně řečeno) neuctivým jednáním Čechů dotčeni. Tím spíš, když ostrovní stát, který čínští komunisté pokládají za vzbouřeneckou provincii, investuje v Česku neskonale víc, než 58krát lidnatější pevninská Čína.

Ekonom Lukáš Kovanda píše, že tchajwanské investice do konce roku 2017 (poslední dostupná data) dosahují 5,69 miliardy korun, zatímco čínské 410 milionů, což je 14krát méně. Kromě toho tchajwanské firmy vytvořily v Česku mnohonásobně víc pracovních míst, než čínské – na 17 000.

Kromě toho a především – Tchaj-wan je na rozdíl od Číny slušnou demokracií.

Jako za Brežněva

Kapitulace ministryně Novákové nicméně nebyla nejhorším případem české devótnosti vůči čínské vrchnosti. Ten předvedla česká politická smetánka v říjnu 2016 po setkání katolíka a ministra kultury Daniela Hermana s dalajlámou. Také tehdy Číňané zadupali – a v pozoru stáli dokonce protokolárně nejvyšší představitelé českého státu.

Čtyři bačkory – Miloš Zeman, Bohuslav Sobotka (tehdy premiér), Jan Hamáček (předseda Poslanecké sněmovny) a Milan Štěch (předseda Senátu) – podepsaly devótní dopis (tady). Čínské komunisty v něm ujistily, že stojí za čínským vedením a že Herman je odpadlík.

Tehdejší soudružka ambasadorka Ma Kche-čching vzala dopis "na vědomí". Povýšeně vzkázala, že nemůže "zůstat jen u slov, ale že očekává činy".

profimedia-0209224855miloš klaněč ... A víc ohnout by to už nešlo? Prezidenti Miloš Zeman a Si Ťin-pching | zdroj: Profimedia

(Dříve narození si patrně vzpomenou, že takové vzkazy posílali do Prahy sovětští komunisté vedení Leonidem Brežněvem před invazí v srpnu 1968.)

Někdo zachová dekorum. Naštěstí!

Naštěstí ne všichni z nejvyšších pater politiky před čínskými soudruhy srážejí paty a přemýšlejí, kterou část těla jim nastavit. Dekorum a sebejistý postoj si zachovává ten, který na první pohled působí plachým dojmem – šéf diplomacie Tomáš Petříček. Dokázal vykázat Číňany, vyhrožující kvůli nedůvěřivému přístupu k Huawei, do patřičných mezí.

Za zmínku stojí také to, že v úterý se skupina senátorů omluvila Tchajwancům za ministryni Novákovou, která tvrdí, že nepochybila, a k tomu vytrubuje do světa: "Mám podporu pana prezidenta."

K takové podpoře, paní ministryně, nezbývá, než blahopřát.

Zdroje:
Vlastní, businessinfo.cz