Když jaro mluví jazykem tradice: znáte tyto 3 dubnové světce a jejich poselství?
8. 4. 2025 – 12:14 | Zpravodajství | Žanet Ka

Znáte tato dubnová jména, která nejsou jen církevními připomínkami, ale také hluboko zakořeněnými symboly jara, úrody a přírodních změn? Poznejte světce, kteří kdysi stáli nejen u zrodu víry, ale také u rozkvětu polí, sadů a pastvin. Naši předci právě k těmto dnům vzhlíželi s nadějí i respektem, a jejich moudrost nám zůstala zachována v pranostikách.
Dubnové dny voní probouzející se zemí, příroda se zhluboka nadechuje a vrací provoněný vzduch. Zima ustupuje, větve stromů se halí do první zeleně a slunce už zase hřeje. Duben je měsíc nabitý symbolikou a znovuzrozením. Poznejte světce, kteří kdysi stáli nejen u zrodu víry, ale také u rozkvětu polí, sadů a pastvin. Když se blížily jejich svátky, naši předci naslouchali přírodě a vyjadřovali její poselství skrze pranostiky- drobná moudra, která nám v kalendáři zůstala dodnes.
Svatý Vojtěch (23. dubna)- Poutník mezi světy
Český biskup, zakladatel kláštera benediktinů v Praze Břevnově- světec, poutník a mučedník pro víru. Patron české země, jarní posel naděje. Jeho jméno se pojí s duchovní silou. Podle pranostik je jeho svátek jedním z posledních, který může přinést mrazíky.
Pranostiky ke sv. Vojtěchovi:
- “Na svatého Vojtěcha, v polích samá potěcha.“
- “Na svatého Vojtěcha v každém důlku půl měcha.“
- “Při svatém Vojtěchu, dává trn květem útěchu.“
Vojtěch byl poutník, smiřovatel a nositel světla, zkuste tedy napsat někomu, s kým už dlouho nejste v kontaktu a večer si pošlete lampiony štěstí jako přání do nové sezony.
Svatý Jiří (24. dubna)- Rytíř jara
Rytíř na bílém koni, který podle legendy přemohl draka, je symbolem dobra bojujícího se zlem- ale i patron zemědělců, pastýřů, nemocných, skautů, ochránce strážných míst a jara. Právě na jeho svátek se podle tradice probouzí příroda, vylézají hadi, ptáci se vracejí z teplých krajin a všechno se dává do pohybu. Tento den byl také důležitý pro zemědělce- rozhodovalo se, jak hluboko orat nebo jestli se už může vyhnat dobytek.
Pranostiky ke sv. Jiří:
- “Na svatého Jiří vylézají hadi a štíři.“
- “Jak hluboko před Jiřím namokne, tak hluboko po něm vyschne.“
- “Svatý Jiří jede k nám, po věnečku nese nám.“
Vyrazte na procházku do přírody. Hledejte první kvetoucí stromy nebo vylezte na kopec, kde je výhled a symbolicky přivítejte jaro. Uspořádejte malý rituál vyhánění zimy- třeba spálením starého listí nebo výrobou zeleného věnečku jako symbolu nového života.
Svatý Marek (25. dubna)- Ochránce polí
Následuje hned po Jiřím a jeho svátek byl často spojován s ochranou polí a sadů. Apoštol a evangelista, lidé chodili na procesí do přírody na svěcení mladého obilí, aby odvrátili kroupy, sucho a jiné pohromy. Měl chránit i před náhlým návratem zimy.
Pranostiky ke sv. Markovi:
- “Svatý Marek- saď oharek.“
- “Na svatého Marka leze žába z jarka.“
- “Na svatého Marka brambory do brázdy, v září do sklepa.“
Zasaďte symbolicky semínko (třeba bazalku, hrášek nebo řeřichu), i kdyby jen do květináče- dřív se v tento den osívala pole, tak proč si nezaložit malou úrodu i doma na parapetu. Upečte s dětmi domácí chléb jako symbol úrody a základ života.
Možná teď při pohledu do kalendáře už tato starodávná jména nebudete vnímat jen jako běžná a jedny z mnoha. Zrcadlí naši minulost a připomínají příběhy, které se kdysi odehrávaly mezi rýčem a nebesy, že jaro přichází nejen v květech a paprscích, ale i v lidské paměti.