Chceme summit o kvalitě potravin, shodli se v Lednici Fico se Sobotkou

AKTUALITA - Aktuality autor: šar

Česko a Slovensko budou iniciovat svolání summitu, na němž by se v říjnu v Bratislavě debatovalo o dvojí kvalitě potravin, ale i dalšího zboží na evropském trhu. Po pondělním jednání vlád obou zemí v Lednici na Břeclavsku to řekl novinářům slovenský premiér Robert Fico. Podle předsedy české vlády Bohuslava Sobotky (ČSSD) by Evropská komise mohla na konferenci mít prostor, aby představila konkrétní opatření proti dvojí kvalitě.

Bohuslav Sobotka a Robert Fico

Bohuslav Sobotka a Robert Fico,zdroj: Profimedia.cz

Fico novinářům řekl, že ČR a Slovensko chtějí v tématu dvojí kvality potravin postupovat tvrdě. "Je to vážný politický problém dvojího přístupu k občanům Evropské unie. Není to jen o potravinách, ale i o stavebních materiálech, drogerii," uvedl. Ve východních zemích by podle něj mělo mít zboží stejnou kvalitu jako v západních. "Nechceme jíst a pít šmejdy, chceme stejnou kvalitu," zdůraznil.

Bratislavský summit by podle představ obou politiků měl dostat na jedno místo předsedu Evropské komise Jeana-Claudea Junckera, příslušné eurokomisaře, zástupce národních parlamentů, ale také ministry zemědělství či hospodářství a zástupce spotřebitelských institucí. Fico doufá, že by v polovině října mohl dorazit i Sobotka. Česko v té době čekají sněmovní volby.

Praxi, kdy jsou na jednotlivé trhy v rámci unie dodávány produkty pod stejným názvem, ale s odlišným obsahem, kritizují především země visegrádské čtyřky (V4), tedy Slovensko, Česko, Polsko a Maďarsko. Juncker v červenci po jednání s Ficem uvedl, že komise nepovažuje problém za nevýznamný. Komise podle něj bude otázce "věnovat plnou pozornost".

Fico v pondělí také řekl, že právě na schůzce s Junckerem získal dojem, že evropské instituce původně chápaly problém spíš jako právní a technický. "Ale pro nás je to politický problém, protože někdo z nás činí občany druhé kategorie. To jednoduše nejde, je to urážka," řekl. Od komise očekává opatření, která praxi postupně vymýtí.

Sobotka dodal, že začíná být ohledně řešení dvojí kvality optimistou, na rozdíl od minulosti, kdy podle něj komise hrála "mrtvého brouka". "Očekávám, že se (na summitu v Bratislavě) posuneme dál z hlediska konkrétních řešení. Na konci by měla být úprava evropských pravidel, musíme se soustředit na to, abychom to dotáhli do konce," uvedl. Postupná příprava pravidel by podle něj mohla vést některé firmy už předem k tomu, aby se praxe dvojí kvality samy zbavily.

Země se podrží ohledně agentur

Česko a Slovensko si také vzájemně pomohou při snaze o získání nového sídla evropských agentur, které se po odchodu Velké Británie z Evropské unie odstěhují z Londýna, oznámil Fico. Česko vyjádřilo zájem o umístění Evropského orgánu pro bankovnictví (EBA), Slovensko se chce stát sídlem Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA).

Fico prohlásil, že se Česko a Slovensko podpoří už v prvním kole hlasování o novém umístění obou agentur. Zdůraznil, že na Slovensku zatím žádná unijní agentura nesídlí, což by se podle něj mělo změnit. Fico v pondělí také podpořil myšlenku vytvoření pozorovatelského statusu v eurozóně pro země, které nepoužívají společnou evropskou měnu. S návrhem přišel minulý týden český premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), podle kterého by takový krok posílil vzájemnou důvěru mezi členy a nečleny eurozóny a zabránil tomu, aby mezi nimi vznikly příkopy.

Nová sídla pro agentury nabízí Evropské komisi 23 měst, přičemž některá mají zájem o obě instituce. Celkem komise dostala od členských států Evropské unie 27 nabídek. Po přijetí kandidatur EK hodnotí, zda vybrané místo je schopné zajistit nepřetržitou činnost agentur, dostupnost pro všechny členské státy, ale i existenci odpovídajícího vzdělávacího systému a sociálního zabezpečení a zdravotnické péče pro rodiny zaměstnanců agentur.

Výsledky posouzení budou zveřejněny 30. září. V říjnu se pak budou posudky zabývat zástupci členských států na půdě Rady EU a o konečném rozhodnutí budou hlasovat v listopadu. Agentury by se měly z britské metropole odstěhovat po brexitu, k němuž by podle unijního práva mělo dojít v březnu 2019.

profimedia-0346252558

Slovenský premiér Robert Fico se s českým premiérem Bohuslavem Sobotkou shodl, že obě země budou iniciovat summit o kvalitě potravin,zdroj:Profimedia.cz

Jednali i o výročí

Spolupráce České republiky a Slovenska pomáhá podle Sobotky také pomáhá stabilizovat atmosféru v celém regionu střední Evropy.Jeho protějšek Robert Fico uvedl, že doufá, že skvělé vzájemné vztahy vydrží i po českých volbách, není podle něj možné pouze spoléhat na to, že jsou samozřejmostí. 

Fico však varoval před různými "blázny a poloblázny", kteří by se mohli pokoušet otevírat citlivé otázky třeba v roce 2018, kdy si budou země společně připomínat kulatá výročí vzniku Československa, pražského jara i rozdělení federace. "Musíme naše vztahy kultivovat, nespoléhat se, že jsou dobré vztahy samozřejmostí," uvedl slovenský předseda vlády.

Sobotka řekl, že společné oslavy v příštím roce by mohly posílit vazby, které země spojují. V posledních čtyřech letech podle něj vzájemný dialog pomáhal ČR a SR v budování silné pozice v Evropské unii a Severoatlantické alianci. "Věřím, že bude koordinace pokračovat i v příštích měsících a letech," dodal. Spolupráce podle něj vytváří předpoklady pro stabilní atmosféru v celé střední Evropě. Předsedové vlád podle Sobotky probírali také posilování bezpečnosti v EU nebo sbližování životní úrovně jejích členů.

Česká a slovenská vláda se na společném zasedání sešly popáté.

Tagy: Slovensko Česko potraviny zahraničí domácí summit nekvalitní jídlo

Zdroje: ČTK