Česko v Bruselu trvá na svém. Tisíce uprchlíků prostě nepřijme

- Aktuality autor: art

Česko odmítá přijmout tisíce uprchlíků a nesouhlasí rovněž s možností povinných kvót, které by každý členský stát EU zavazovaly k rozmístění určitého počtu běženců. V pátek to unijním kolegům tlumočil v Bruselu ministr vnitra Milan Chovanec. Na dlouhodobém postoji české vlády, která argumentuje bezpečnostními a technickými důvody, se tak nic nezměnilo. Zmíněné kvóty přitom nejsou v EU na pořadu dne. 

Ilustrační snímek

Ilustrační snímek,zdroj: ThinkStock

"Neříkám, že na konci budou závazné kvóty, ale musíme naši pozici deklarovat teď, když se o ní jedná," komentoval to Chovanec. V Bruselu sice návrh na zavedení kvót neleží, šéf vnitra ale tvrdí, že se o tom diskutuje. Hodně na to prý tlačí země, které se pod tíhou uprchlíků prohýbají nejvíce. 

Na to, zda je Česko připraveno přijmout tisíce běženců, se Chovance na jednání dotázal německý kolega Thomas de Maizièr. Český ministr vnitra mu zopakoval, že uprchlíky v řádu tisíců Česko rozhodně nepřijme.

Chovanec přitom upozorňuje, že nejde o úplné odmítnutí všech utečenců. V omezeném počtu s nimi počítá. Za nejdůležitější český příspěvek ovšem považuje vládní program MEDEVAC, v rámci kterého čeští lékaři ošetřují v Jordánsku děti syrských běženců. Česko zkrátka pomáhat chce, ale především mimo vlastní území. 

Tagy: Česko Ministerstvo vnitra Evropská unie migrační politika

Zdroje: ČTK