Senátoři vzkazují Zemanovi, ať se zklidní

- Aktuality autor: var

Senátoři z klubů KDU-ČSL a Starostů se ostře vymezili proti prezidentu Miloši Zemanovi. Nelíbí se jim jeh vulgární vyjadřování, chování na veřejnosti a projevy empatie k autoritativním režimům v Číně, Rusku či Kazachstánu. Uvedli to v otevřeném dopise. 

Prezident Miloš Zeman v Senátu

Prezident Miloš Zeman v Senátu,zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Senátoři vytkli prezidentovi jeho chování vůči Rusku a Číně i "formu komunikace, kterou v poslední době volí" a kterou podle nich většina občanů odmítá. "Vzdalujete se jim svým jazykem, myšlením, i svými činy," napsali Zemanovi předsedové obou senátorských frakcí Petr Šilar a Jan Horník.

Senátoři za lidovce a starosty chtěli Zemana "předvolat" na svou schůzi v příštím týdnu, aby jim své jednání osvětlil. Nezískali však dostatek hlasů.

"Odmítáte vnímat agresivní a diktátorské chování Ruska k Ukrajině, ale i k dalším jeho sousedům do takové míry, že oslabujete a ohrožujete naše životně důležité vztahy s našimi spojenci v EU a USA. Vaše přehlížení porušování mezinárodních smluv a závazků ze strany Ruska je nepochopitelné. Vaše oficiální projevy vůči Rusku a Číně nás jako demokratický stát dehonestují a dělají z naší země nedůvěryhodného partnera v EU a NATO. Jsme přesvědčeni, že tento výsledek Vaší práce naprostá většina našich občanů nechápe, nechce a ani si ho nezaslouží," uvedli senátoři Šilar a Horník.

Zemana vyzvali také k tomu, aby jako český prezident pronášel v zahraničí své projevy v mateřštině a Českou republiku a důstojně reprezentoval. Zeman se svými hostiteli mluvil rusky například při nedávné návštěvě Tádžikistánu a Kazachstánu. 

Tagy: Senát ČR KDU-ČSL český prezident česká politika

Zdroje: ČTK