Dnes je pondělí 22. července 2024., Svátek má Magdaléna
Počasí dnes 14°C Dešťové přeháňky

Česko chce žalovat Brusel kvůli pokutě za chyby v rozdělování zemědělských dotací

Česko chce žalovat Brusel kvůli pokutě za chyby v rozdělování zemědělských dotací
Ministr zemědělství v demisi Miroslav Toman. Jeho resort se chce s Bruselem soudit kvůli pokutě, kterou české úřady dostaly kvůli chybám v rozdělování zemědělských dotací | zdroj: Profimedia

Česko chystá žalobu proti Evropské komisi kvůli pokutě 1,15 miliardy korun, kterou Brusel českým úřadům vyměřil na základě chyb v rozdělování zemědělských dotací.

Informoval o tom dnes server iROZHLAS.cz. Sankce vychází z auditního šetření, které se konalo před čtyřmi lety. Ministerstvo zemědělství i Státní zemědělský intervenční fond od počátku avizovaly, že se plánují kvůli pokutě soudit. Žalobu ale nemohly začít připravovat, dokud neměly písemné potvrzení toho, že Česko přijde o více než miliardu korun na zemědělských dotacích. To už nyní podle serveru mají.

„V rámci auditního šetření bylo doručeno prováděcí rozhodnutí komise o vyloučení z financování některých výdajů a proti tomuto rozhodnutí se Česká republika bude bránit žalobou,“ uvedla Luďka Raimondová, mluvčí Státního zemědělského intervenčního fondu, který zemědělskou podporu rozděluje.

České úřady nebudou pokutu platit, ale Brusel ji odečte od finanční podpory, kterou má teprve poslat českým zemědělcům. Právě takzvané prováděcí rozhodnutí komise je definitivním písemným potvrzením toho, že Česko dostane o více než miliardu korun na zemědělských dotacích méně.

Mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý serveru sdělil, že úřad předpokládá, že žalobu vládě předloží v první polovině ledna. O jaké důkazy se bude česká stížnost opírat, ale neuvedl. „Žaloba bude postavena na argumentaci, kterou Česká republika zastávala v průběhu auditu. Konkrétnější argumentaci nebudeme v této fázi sdělovat,“ dodal.

Brusel v září 2017 prověřoval, jestli české úřady kontrolují, zda dotace čerpají skutečně zemědělci. V roce 2015 totiž začal platit institut takzvaného aktivního zemědělce. Podle něho mohli unijní podporu čerpat pouze žadatelé, kteří se skutečně živili zemědělskou činností.

Cílem tak bylo zabránit tomu, aby dotace pobírali podnikatelé, kteří se ve skutečnosti zemědělství nevěnují. České úřady se však dostaly s Evropskou komisí do sporu o výklad tohoto institutu. Auditoři tehdy došli k závěru, že kontroly příjemců jsou nedostatečné, EK později vyměřila pokutu 7,5 miliardy korun. Původní pokutu za chybné čerpání evropských peněz v letech 2015 až 2017 se tak podařilo snížit o více než šest miliard korun.

Zdroje: