Česko chce odsouzené cizince trestat vyhoštěním. Je to nespravedlivé, varují ochránci
2. 10. 2015 – 14:02 | Zpravodajství | red

Cizincům odsouzeným v Česku na delší dobu do vězení může být zrušen trvalý pobyt. Stejně by se postupovalo i s těmi, kteří byli odsouzeni opakovaně. Novelu cizineckého zákona, která by to umožnila, v pátek schválila Poslanecká sněmovna. Proti opatření protestují lidskoprávní organizace, které varují před automatickým vyhošťováním.
Úpravy prosazoval předseda sněmovního bezpečnostního výboru Roman Váňa (ČSSD). Soudy totiž podle něj trest vyhoštění nevyužívají a o odnětí pobytového oprávnění se pak musí rozhodovat ve správním řízení.
Konsorcium nevládních organizací pracujících s migranty návrhy kritizovalo.
"Účelem návrhů je vyhnout se posuzování přiměřenosti a rušit pobyty či vyhošťovat automaticky. Přímo usilují o zavedení nepřiměřeného sankcionování cizinců, tedy trestání nespravedlivého," uvedl před nedávnem Pavel Čižinský z konsorcia. S odkazem na evropskou legislativu zdůraznil, že při rušení povolení k pobytu je třeba vždy zvažovat přiměřenost rozhodnutí.
Předloha také umožní úřadům zadržet žadatele o azyl v případě důvodného podezření, že by představoval nebezpečí pro bezpečnost státu. Dává také právo odmítnout žadatele, pokud se v cizině dopustil "zvlášť krutého činu, i když byl údajně spáchán s politickým cílem".
Podle novely by žadatelé o azyl mohli začít pracovat už půl roku poté, co začalo jejich řízení. Dosud to byl rok, podle evropské směrnice ale může být lhůta maximálně devět měsíců. Upravit se mají i lhůty pro požádání o vydání či prodloužení povolení k dlouhodobému pobytu.
Novela teď poputuje do Senátu a v případě, že ji podpoří, následně do rukou prezidenta k podpisu.