Maďarské hranice budou bránit i čeští vojáci

- Aktuality autor: roj

Schengenské hranice v Maďarsku by měly v následujících měsících chránit i vojáci ze zemí Visegrádské čtyřky, Česko plánuje do země vyslat více než stovku vojáků a policistů. 

Maďarské hranice by měli pomoci chránit i čeští vojáci a policisté, slíbila vláda

Maďarské hranice by měli pomoci chránit i čeští vojáci a policisté, slíbila vláda,zdroj: Profimedia.cz

"Přišel požadavek od našich maďarských partnerů na nasazení našich policistů, naší techniky, našich vojáků na ochranu schengenské hranice v Maďarsku," řekl dnes ministr vnitra Milan Chovanec ve Sněmovně.

S ostatními ministry vnitra visegrádské čtyřky bude o požadavku, kterému je ČR v rámci svých možností připravena vyhovět, jednat 8. října v Lucemburku.

V případě dohody je podle Chovance vyslání vojáků otázkou zhruba 14 dnů. "Myslím si, že to číslo bude velmi zajímavé, budou to desítky policistů, přesáhne to stovku určitě policistů a vojáků dohromady," konstatoval. Česko do Maďarska pošle také techniku.

O přípravách na možnou společnou ochranu hranic ve čtvrtek informoval šéf úřadu maďarského premiéra János Lázár. Řekl také, že ministerský předseda Viktor Orbán již podniká příslušné diplomatické kroky.

"Naše vláda je připravena pomoci Maďarsku s ochranou schengenské hranice. Navrhujeme společnou akci zemí V4," uvedl pak dnes na Twitteru premiér Bohuslav Sobotka.

Česko pomoc Maďarsku v souvislosti s migrační krizí nabízí opakovaně. Náčelník generálního štábu armády Josef Bečvář nedávno uvedl, že ČR do Maďarska pošle v souvislosti s migrační krizí 20 vojáků, přepravní techniku, polní kuchyni a zemní vrták. Vojáci i technika mají podle něj v Maďarsku být na dva měsíce asi od 15. října.

Tagy: Česko Maďarsko zahraničí domácí Visegrádská čtyřka česká armáda uprchlická krize

Zdroje: ČTK