V Německu sílí rasismus a xenofobie, varuje Rada Evropy

- Aktuality autor: pal

Radu Evropy zneklidňuje vzrůstající rasismus v Německu. Organizace to uvedla ve své zprávě, kterou publikovala ve čtvrtek a kritizuje v ní především demonstrace, uspořádané protiislámským hnutím Pegida. 

Demonstrace proti uprchlíkům v Berlíně

Demonstrace proti uprchlíkům v Berlíně,zdroj: Profimedia.cz

"Situace týkající se veřejných manifestací rasismu a xenofobie se vyvinula znepokojivým způsobem," stojí se ve zprávě, kterou Rada Evropy zveřejnila ve čtvrtek a která hodnotí období mezi lety 2010 až 2015.

Podle dokumentu "přibývá projevů antisemitismu, nevraživosti vůči Romům a islamofobních a protiimigračních nálad, stejně jako útokům vůči žadatelům o azyl".

Zpráva připomíná protestní průvody organizované minulou zimu každé pondělí skupinou Pegida (Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu) v Drážďanech a dalších městech.

Autoři zprávy dodávají, že "atmosféra nebezpečí pro muslimy a osoby pocházející z imigrace nebo menšin", kterou vytvořily tyto pochody, připomíná "hanebné a smrtelné" pobodání nožem Eritrejce v Drážďanech v předvečer jedné z demonstrací.

Stalo se tak jen tři dny poté, co na dveře jeho bytu někdo namaloval hákový kříž.

Podle agentury AFP závěry Rady ostře kontrastují s obrázky z německých nádraží, kde byli migranti ještě počátkem září vřele vítáni. I podle různých průzkumů dnes více než 60 procent Němců podporuje přijímání uprchlíků.

Zprávy RE rovněž naznačuje, že v německých školách se málo připomínají podobnosti mezi projevy nesnášenlivosti v dobách nacismu a dnes.

Tagy: Německo zahraničí rada evropy protiislámské nálady pegida uprchlická krize

Zdroje: ČTK