Ploty na hranicích? Ještě o nich uslyšíme, říká bavorský šéf financí

- Aktuality autor: roj

Vybudování plotů na německých hranicích je jednou z možností, jak omezit příchod běženců do země. Řekl to v rozhovoru pro časopis Focus bavorský ministr financí Markus Söder s tím, že je přesvědčen, že otázka budování plotů a ochrany vnitřních hranic se v Evropské unii ještě dostane na pořad dne. Bavorský premiér Hors Seehofer ale návrh na vznik plotů na hranici s Rakouskem odmítl. 

Německá vláda očekává, že celkem za letošní rok dorazí do země 800 tisíc žadatelů o azyl

Německá vláda očekává, že celkem za letošní rok dorazí do země 800 tisíc žadatelů o azyl,zdroj: Profimedia.cz

"Když nejsou chráněny vnější hranice EU, musí německá vláda přemýšlet o tom, jak ochrání německou hranici," řekl Söder. "Jestli to nakonec budou ploty, pohraniční hlídky nebo jiné formy kontroly hranic, se teprve uvidí," uvedl.

Podle Södera v současnosti nemá německá vláda přehled o tom, kdo do země přichází. "Jsem proto přesvědčen, že se v Evropě ještě bude mluvit o budování ochranných plotů," uvedl bavorský ministr.

Podotkl také, že EU měla místo finanční pomoci Řecku raději dohodnuté prostředky investovat do "masivní ochrany hranic".

Söderův návrh odmítl bavorský premiér Seehofer. "Jsem pro omezení imigrace, ale dokud budu v čele vlády, v Bavorsku hraniční ploty nebudou," řekl deníku Süddeutsche Zeitung. "V žádném případě nebudou na bavorské hranici, ale ani nikde jinde v Evropě," dodal.

V Německu se v září zaregistrovalo rekordních 170 tisíc běženců, skutečný počet přicházejících uprchlíků ale je výrazně větší. Bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann ho tento týden odhadl na 270 tisíc lidí. Většina běženců přišla do země přes rakousko-bavorskou hranici.

Německá vláda očekává, že celkem za letošní rok dorazí do země 800 tisíc žadatelů o azyl. Někteří politici mluví dokonce o milionu běženců.

Tagy: Německo zahraničí uprchlická krize

Zdroje: ČTK