Dnes je úterý 25. června 2024., Svátek má Ivan
Počasí dnes 26°C Polojasno

Česko a Slovensko budou požadovat zapojení dalších zemí do ochrany vnější hranice EU

Česko a Slovensko budou požadovat zapojení dalších zemí do ochrany vnější hranice EU
Eduard Heger a Petr Fiala | zdroj: TASR / Profimedia

Česko bude v rámci předsednictví v Radě EU s podporou Slovenska požadovat větší zapojení dalších zemí do ochrany vnější schengenské hranice. Na briefingu ke čtvrtečnímu jednání se slovenským premiérem Eduardem Hegerem ohledně řešení ilegální migrace a kontrol na česko-slovenské hranici to dnes řekl předseda české vlády Petr Fiala (ODS). Obě země chtějí v příštích dnech dělat kroky pro zprůchodnění hranice pro občany EU, kontroly ale zatím budou pokračovat.

„Pro zmírnění migrace je klíčová ochrana maďarsko-srbské hranice. Česko je na jaře připraveno zdvojnásobit počet policistů působících na hranici ze 40 na 80,“ řekl Fiala. Česká a slovenská policie také podle něj budou koordinovat svoji činnost na hranici i formou společných hlídek zejména na železnici.

Kontroly na společných hranicích zavedené na konci září Českou republikou kvůli převážně syrským migrantům proudícím přes Slovensko a ČR do Německa podle čtvrtečního vyjádření ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) v České televizi zůstanou i po 12. prosinci, dokdy mají zatím fungovat. O jejich dalším prodloužení ale budou jednat experti obou zemí.

„Budeme společně Česká republika i Slovensko postupovat, vyvíjet úsilí vůči dalším členským státům, abychom společně posílili a pomohli na maďarsko-srbských hranicích,“ řekl Heger. Maďarsko podle něj nemůže mít dostatek kapacit, neboť je to nad síly jedné země. Cílem podle předsedy slovenské vlády je eliminovat nelegální migraci, aby občané mohli mít zpět komfort, který Schengen přináší, a to volný pohyb mezi zeměmi.

Česko a Slovensko podle Fialy intenzivně pracují na nové podobě mezinárodní smlouvy o policejní spolupráci, která mimo jiné umožní rychlejší výměnu informací či další formy spolupráce. Ministerstva vnitra obou zemí budou společně vyhodnocovat situaci, informovat se navzájem o přijímaných opatřeních a snažit se činit společná opatření ke zklidnění situace a co nejrychlejšímu návratu k normálnímu režimu na hranicích. Policejní prezidenti a ministři vnitra, kteří společně ve čtvrtek též jednali, mají podle Hegera k tomuto připravit konkrétní akční plán.

Česká vláda opakovaně rozhodla o prodloužení kontrol. Kabinet je naposledy prodloužil o 15 dní, tedy do 12. listopadu, podle části evropského nařízení, které umožňuje zavést ochranu hranic neprodleně. Dalších 30 dní budou kontroly fungovat podle jiné části nařízení, pokud k tomu nebude mít námitky Evropská komise.

Čeští a slovenští představitelé se koncem října přeli o tom, zda české kontroly porušují schengenský kodex. Podle slovenského ministra vnitra Romana Mikulce Česko v souvislosti s předáváním migrantů porušuje tzv. readmisní dohodu mezi oběma zeměmi. Rakušan naopak trvá na tom, že prodloužení kontrol na hranicích je přesně v mezích mezinárodních pravidel a Česko kodex žádným způsobem neporušuje.

Rakousko kvůli nelegální migraci prodlouží kontroly na hranicích se Slovenskem Slovinskem a Maďarskem

Rakouská vláda prodlouží kontroly na hranicích se Slovenskem nejméně do 12. prosince. S Maďarskem a Slovinskem zůstanou v platnosti přinejmenším do poloviny května. Podle ministra vnitra Gerharda Karnera je opatření nutné pro boj proti převaděčům. Rakouské ministerstvo v odůvodnění svého rozhodnutí zmínilo, že kontroly na hranicích se Slovenskem prodloužilo kvůli zvýšené migraci také Česko.

profimedia-0726894940 Rakouské kontroly na hranicích se Slovenskem | zdroj: Profimedia

Podle ministerstva vnitra ve Vídni jsou všechny hraniční kontroly prováděny „v úzké koordinaci s ministerstvy vnitra sousedních zemí“. Slovenští představitelé ovšem kontroly v uplynulých dnech ostře kritizovali. Slovenský premiér Eduard Heger uvedl, že současná situace nemůže pokračovat, policejní prezident Štefan Hamran má opatření za neúčinné a podle ministra vnitra Romana Mikulce navíc odporuje schengenskému kodexu. To Vídeň i Praha odmítají.

Kromě Rakouska a Česka v současné době provádějí hraniční kontroly na vnitřních hranicích schengenského prostoru také Německo, Dánsko či Francie, připomněla agentura APA. Členské země Evropské unie se mohou k takovýmto kontrolám uchýlit pouze v případě vážného ohrožení veřejného pořádku nebo vnitřní bezpečnosti, a to na dobu nejvýše šesti měsíců. Poté musí být prokázána nová vážná hrozba.

Zdroje: