Dnes je pátek 27. ledna 2023., Svátek má Ingrid
Počasí dnes 0°C Zataženo

Rakušan chce prodloužit kontroly na hranicích se Slovenskem o dalších 15 dnů

Rakušan chce prodloužit kontroly na hranicích se Slovenskem o dalších 15 dnů
Policejní hlídka na česko-slovenské hranici v horách Bílých Karpat | zdroj: Aleš Fuksa / Právo / Profimedia

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) požádá ve čtvrtek vládu o prodloužení kontrol na hranicích se Slovenskem o 15 dnů. Kontroly kvůli přílivu hlavně syrských běženců zavedlo Česko na konci září, již jednou však jejich pokračování vláda prodloužila, a to do 28. října. Bez souhlasu Evropské unie přitom může Česko kontroly zavést maximálně na dva měsíce. Pro případné prodloužení po 28. listopadu tak bude Česko muset žádat o souhlas Evropskou komisi.

„Na vládu půjdu s návrhem na dalších 15 dnů. Nepovažujeme to za normální stav, proto to nechceme prodlužovat na nějakou extrémně dlouhou dobu. Vždy ta opatření chceme vyhodnocovat,“ uvedl Rakušan. Doplnil, že v současné době stejně jako Rakousko Česko ještě kontroly zachová. Význam toto opatření podle něj stále má. Zmínil, že při jeho čtvrteční návštěvě Berlína na klesající počty zachycených migrantů poukázala jeho spolková kolegyně.

Cizinci přicházející zejména ze Sýrie využívají Česko jako tranzitní zemi, chtějí přes ně pokračovat do dalších států EU. Cesta vede přes Maďarsko a Srbsko.

Hranice se Slovenskem kontrolují stovky policistů, pomáhají jim vojáci a celníci. Pracují na 27 bývalých hraničních přechodech v ČR, jinde nelze státní hranice překračovat. „Do hlídání se v sobotu poprvé zapojí i příslušníci aktivních záloh,“ uvedla dnes Česká televize (ČT). Ze 320 lidí, které armáda vyčlenila, budou záložníci tvořit zhruba třetinu, hlídat budou především tzv. zelenou hranici.

Počet migrantů, kteří od ledna do září vstoupili nelegálním způsobem do zemí Evropské unie po takzvané balkánské trase, se podle pohraniční agentury Frontex meziročně zvýšil o 170 procent. V prvních devíti měsících letošního roku bylo na vnější hranici EU zadrženo 228 000 běženců bez povolení, což bylo nejvíce za toto období od roku 2016. Počet běženců, kteří vstoupili do EU nelegálně, se od ledna do konce září zvýšil meziročně o 70 procent. Nejvyšší nárůst vykazuje právě balkánská trasa a pak státy východního Středomoří, kde se počty zvýšily o 118 procent.

Zdroje: