Dnes je sobota 28. ledna 2023., Svátek má Otýlie
Počasí dnes -3°C Zataženo

České pelety jako palivo budoucnosti? Víme, zda obstojí

České pelety jako palivo budoucnosti? Víme, zda obstojí
zdroj: Shutterstock

Energetický trh se v posledních měsících od základů mění. Rekordní ceny elektřiny a odklon od zemního plynu vede domácnosti k hledání nových možností, jak si zajistit teplo. Přirozeně se část majitelů domů vrací ke klasickému vytápění dřevem. O poznání jednodušší způsob přináší dřevěné pelety.

Kde se berou

Pelety patří mezi nejperspektivnější zdroj energie, protože slouží jako náhrada fosilních paliv. Vyrábějí se ekologicky bez chemických pojiv či jiných znečišťujících látek. Výsledný tvar malých válečků vzniká jednoduše slisováním dřevěných pilin a hoblin, které zůstávají na pilách při zpracování dřeva. Pro jejich spalování a vytápění domácností se používá automatický kotel na pelety

5 hlavních předností pelet

 • Mají vysokou výhřevnost 
 • Vydrží velmi dlouho hořet
 • Umožňují automatické přikládání
 • Při spalování nedochází k uvolňování škodlivin
 • Jsou skladné a jednoduché na manipulaci

Palivo vyrobené v Česku
V České republice se v roce 2021 vyrobilo rekordní množství pelet, více než půl milionu tun. Čeští výrobci zatím většinu své výroby vyvážejí do zahraničí, protože u nás nebyla dostatečná poptávka. To by se ale mohlo brzy změnit.

Vyhodne_pelety_shutterstock zdroj: Shutterstock

Vzhledem k tomu, že dřevo a pelety jsou domácí suroviny, nehrozí závislost na dovozu, která nyní nastala u zemního plynu z Ruska. Češi, kteří si pořídí kotel na biomasu, se nemusí obávat ani skokového zdražování, protože ceny dřevních paliv z lokálních zdrojů jsou stabilnější než vývoj cen za plyn nebo elektřinu.

Zapomeňte na přikládání
Ve srovnání se dřevem mají pelety jednu další výhodu, která výrazně ovlivňuje vytápění domácností. Díky svému jednotnému tvaru a velikosti umožňují téměř bezobslužný provoz kotle. Moderní automatické kotle na peletky dokážou samy zajistit svůj provoz od prvotního zapálení ohně po bezpečné uhašení, když je potřeba.

„Jakmile majitel naplní zásobník kotle peletami, má na několik dnů zcela vystaráno. Kotel si automaticky dopravuje palivo k hořáku podle nastavení požadované teploty,“ vysvětluje Ing. Roman Boczek z firmy OPOP. „Podle velikosti zásobníku a výkonu kotle může kotel na pelety fungovat zcela samostatně až pět dnů,“ dodává.

Kotel na wi-fi
Aby byla zmíněná bezobslužnost vytápění dokonalá, nabízejí kotle na pelety vzdálený přístup prostřednictvím internetu. Majitel pak může ovládat chod kotle přes telefon nebo počítač a jednoduše změní požadovanou teplotu kliknutím v aplikaci.
Kromě toho umí kotel reagovat také na změny venkovní teploty tak, aby udržel požadované klima uvnitř domu. Odborníci se totiž shodují, že opakované vytápění vychladnutých prostor spotřebuje více energie než udržování stálé hodnoty. Takzvané temperování na určitou teplotu je vhodný způsob, jak ušetřit za vytápění během noci nebo při pobytu mimo domov.

OPOP zdroj: OPOP

Trojnásobný přínos pro ekologii
Kromě cen za energie roste také tlak na zodpovědný a ekologický přístup k vytápění. Topení peletami v automatickém kotli může v tomto ohledu přispět několika způsoby.

 • Pelety jsou obnovitelný zdroj energie zpracovaný v České republice.
  Bez závislosti na světových burzách nebo zahraničních nákupech jsou dostupné jak cenově, tak lokálně.
 • Kotle na pelety s vysokou účinností spotřebují méně paliva.
  Pokud je účinnost kotle kolem 90 procent, nedochází téměř k žádný ztrátám energie.
 • Při vytápění vzniká jen minimální množství emisí.
  Kotle na pelety spadají do 5. emisní třídy a splňují evropské podmínky ekodesignu pro bezpečný provoz.
Zdroje:
Inzerce