Dnes je úterý 31. ledna 2023., Svátek má Marika
Počasí dnes -2°C Občasný déšť se sněhem

Certifikáty o očkování proti covidu budou platit devět měsíců až od 1. února

Certifikáty o očkování proti covidu budou platit devět měsíců až od 1. února
Očkovaných proti covidu-19 je v Česku zhruba 64 procent populace, posilující dávku očkování má zhruba třetina z nich (Ilustrační foto) | zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Certifikáty o očkování proti covidu-19 budou platit pouze devět měsíců až od 1. února.

ČTK to dnes sdělil mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob. Původně ministerstvo avizovalo, že změna nastane od ledna. Vychází z nařízení Evropské unie, která platnost od 1. února zavádí pro všechny členské státy.

Po devíti měsících od dokončeného očkování bude třeba absolvovat přeočkování, zatím není jasné, o kolik platnost certifikátu prodlouží. Týkat se to tak bude lidí, kteří byli očkovaní do 1. května.

„Posunutím zkrácení platnosti očkovacích certifikátů z ledna na únor získáme čas, který využijeme k podání posilující dávky co největšímu počtu osob a také pro přesné stanovení podmínek pro osoby, které z jakéhokoliv důvodu nemohou dostat posilující dávku,“ sdělil mluvčí.

Platnost očkovacích certifikátů nebyla nejprve nijak omezená. Poté byla platnost administrativně nastavena na čtyři roky, což nyní ukazuje aplikace Tečka.

dokumentů Evropské komise vyplývá, že zatím kvůli nedostatku dat o jeho účinnost nebylo stanoveno, o kolik měsíců bude platnost certifikátu prodloužená třetím očkováním. V současné době ho většina dospělých může podstoupit za pět měsíců od předchozí vakcinace.

Očkovaných proti covidu-19 je v Česku zhruba 64 procent populace, posilující dávku očkování má zhruba třetina z nich. Do začátku května mělo v ČR dokončené očkování zhruba milion lidí, většina z nich byli nejstarší senioři, zdravotníci a učitelé. Pokud by se nenechali do začátku února přeočkovat, platnost certifikátu o očkování jim na začátku února skončí.

Zdroje: