Dnes je pondělí 6. února 2023., Svátek má Vanda
Počasí dnes -8°C Oblačno

Bývalá žena ex-ministra Kocourka zahájila boj o odkloněné milióny

Bývalá žena ex-ministra Kocourka zahájila boj o odkloněné milióny
zdroj: Mediafax

Bývalý ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek (ODS) nesmí disponovat se svým majetkem. Obvodní soud pro Prahu 6 vyhověl návrhu jeho exmanželky, která po Kocourkovi požaduje osm milionů korun. Informuje o tom server Týden.cz.

Kocourkova bývalá manželka se domáhá poloviny z 16 milionů korun, které její exmanžel před rozvodem skryl. Žalobu na neplatnost smlouvy o vyrovnání společného jmění manželů, kterou Olga Kocourková s manželem v rámci rozvodu uzavřela, podala nedlouho poté, co se o tom dozvěděla. Soud o předběžném opatření rozhodoval již podruhé. Poprvé jej zamítl, Kocourková ale uspěla u odvolacího soudu.

Kocourkův majetek v ohrožení, včetně nemovitostí

"Žalovaný je omezen v nakládání s veškerými nemovitostmi, jedná se o dům v Hostivici a byt s garáží v Praze 6," řekl serveru právník advokátní kanceláře, která Kocourkovou zastupuje. Podle něj je hodnota majetku dostatečná, měla by tedy být minimálně osm milionů korun, které žena požaduje. "Nedá se říct, že by toto rozhodnutí předjímalo výsledek celého sporu, ale právo stojí na naší straně," sdělil právník.

Exministr se proti rozhodnutí může odvolat k Městskému soudu v Praze. Tento krok by ale neměl odkladný účinek, což znamená, že zákaz disponovat s majetkem platí hned po soudním rozhodnutí.

Dluhopisy za 16 miliónů

Kauzu, která vyvrcholila Kocourkovým odchodem z vlády, zahájila na začátku listopadu zpráva Mladé fronty Dnes o tom, že ministrova matka uzavřela 3. března 2008 smlouvu se společností Key Investments a že už o týden později se na jejím účtu objevily dluhopisy společnosti v hodnotě 16 milionů korun. Kocourkova matka je za několik měsíců prodala za 16,14 milionu.

Čtěte také:

Kocourková jde do boje o exmanželovy milióny
Kocourek opouští kabinet. Není v podezření z korupce, tvrdí Nečas
Kauza Kocourek: Ministr vysvětluje matčiny miliony

Kocourek popíral možnou korupci a za několik dní prohlásil, že uvedené peníze byly jeho osobní, ale také historické rodinné prostředky. Ministr na tiskové konferenci vysvětloval, že v roce 2008 nechtěl, aby jeho osobní prostředky a prostředky rodinných příslušníků byly ohroženy problémy, které měl se svou bývalou manželkou. Peníze proto podle svých slov nechal převést na účet své matky, aby je "odklonil" od problémů s rozvodem. Prověřuje jej kvůli tomu protikorupční tým a kriminalisté v místě jeho bydliště. Policie ho podezírá z poškozování věřitele, za což by mu hrozilo tři až osm let vězení.