Dnes je středa 31. května 2023., Svátek má Kamila
Počasí dnes 22°C Polojasno

Články autora

Martin Bach

Magazín

EET v říši za zrcadlem: Babišovo 'opus magnum' jako z éry kalkulaček

Martin Bach 1. 12. 2016
Nastal den D. Elektronická evidence tržeb byla naostro spuštěna. Ponechme nyní stranou politické kontroverze, zavírání vesnických pivnic, aktuální bouři kolem výjimek pro malé podnikatele a eshopy nebo otázku, zda EET skutečně přinese prostředky pro dětská hřiště a nemocnice. Pojďme se místo toho podívat do technologického zákulisí EET na to, jak v podání českých úředníků a politiků vypadá přechod státu do 21. století.
Magazín

Dala bych si horší dvojku, říká ministryně školství Kateřina Valachová

Martin Bach 7. 8. 2016
Během prvního roku ve funkci ministryně školství zažila Kateřina Valachová mediální bouři kolem inkluzivního vzdělávání i kontroverze týkající se ústavu v Chrastavě nebo jejího návrhu na změny ve financování regionálního školství. "Nikdo nevyvrací, že investice do školství se vyplatí, je ale třeba začít jednat," říká Valachová v rozhovoru pro Tiscali.cz.
Magazín

Roste chudoba a počet vyloučených lokalit, varuje šéf Agentury pro sociální začleňování

Martin Bach 15. 6. 2016
Před rokem se tehdy čerstvě jmenovaný ředitel Agentury pro sociální začleňování Radek Jiránek ocitl v nezáviděníhodné situaci. Většina jeho budoucích podřízených hrozila odchodem kvůli odvolání jeho předchůdce Martina Šimáčka, Agentura čelila kritice řady starostů a mnozí komentátoři vyzývali vládu k jejímu úplnému zrušení. "Nyní jsme stabilizovaní," říká Jiránek v rozhovoru pro Tiscali.cz a hovoří o plánech své agentury do budoucna, iniciativě Hate Free Culture a dalších projektech.
Komentáře

Komentář: Je suis Charlie je minulostí. Zpěvák skupiny z pařížského Bataclanu čelí bojkotu

Martin Bach 27. 5. 2016
Vlny sounáležitosti, soucitu a proklamace svobody, které následovaly po teroristických útocích na redakci časopisu Charlie Hebdo, bruselské letiště nebo po sérii atentátů v Paříži, měly jedno společné: poukazovaly na to, že západní životní styl, svobodu slova, vyznání, médií a umění, si nesmí nechat Evropa vzít, navzdory strachu o život. 
Magazín

'Pěkně ho setřel, vola' aneb Milošova cesta k lidu

Martin Bach 20. 4. 2016
Máá-mííí, co-ta-dy-dě-lá-me?, slabikuje už asi potřetí pětiletá holčička kousek od pódia, na kterém si prezident Miloš Zeman právě zkouší přilbici, svůj dar od vlašimského starosty Luďka Jeništy. Situace je tak trochu absurdní, matka se proto rozhodne dětskou otázku raději ignorovat. Pokud by si ji ale položila ve vší vážnosti, byla by odpověď zřejmě jednoduchá.
Komentáře

Komentář: Na pivo s Andrejem aneb tři otázky pro Babiše

Martin Bach 10. 2. 2016
Stará lidová moudrost říká, že vláda, která zdraží pivo, padne. Ministr financí Andrej Babiš ale míří výš. Nejenže nechce padnout. Chce být premiérem a šéfem dominantní koaliční strany. Proto se už pár týdnů snaží prezentovat jako člověk, který pivo zlevní. Ještě předtím, než začne lid jásat, že "už je konečně líp", je ale na místě položit si pár otázek.
Magazín

Temný rytíř internetu: Vzestup a pád 'bohatého spratka'

Martin Bach 9. 2. 2016
Těsně před koncem loňského roku vyřkl novozélandský soud zatím nepravomocný verdikt v procesu se zakladatelem serveru Megaupload.com Kimem Dotcomem. Podle něj může být tento německý hacker a podnikatel vydán do Spojených států, kde čelí obvinění z porušování autorských práv, vydírání a praní špinavých peněz. Dotcom ale tvrdí, že v procesu jde ve skutečnosti o svobodu internetu.
Magazín

Sociální experiment, který nevyšel

Martin Bach 1. 2. 2016
Těžko si představit invazivnější vstup státu do soukromí, než jakým byla čínská politika jednoho dítěte. Největší sociální experiment v moderní historii lidstva skončil oficiálně letos v lednu, s jeho následky se ale bude Čína vyrovnávat ještě po několik generací. Čísla přitom ukazují, že jeho praktický dopad spočíval spíše v tragédiích jednotlivců než v proklamovaném prospěchu většiny.