Dnes je pátek 27. ledna 2023., Svátek má Ingrid
Počasí dnes 0°C Zataženo

Bude státní bankrot, vím to, tvrdí Roman Šmucler

Bude státní bankrot, vím to, tvrdí Roman Šmucler
Placeholder | zdroj: tisková zpráva

ČR spěje k bankrotu do několika let, je na tom politická shoda. Pro ParlamentníListy.cz to uvedl někdejší moderátor a dnes majitel nemocnic Roman Šmucler. Ten vítá, že ve zdravotnictví se budou platit takzvané nadstandardy a nebudeme tak muset dávat lékařům tajně obálky. Je přesvědčený, že na nadstandardy dosáhne prakticky každý. Do penzijních fondů by nespořil, nebudou v nich žádné peníze.

Podle majitele zdravotnických zařízení Romana Šmuclera je dobře, že začne platit dělení na standard a nadstandard. „To, že si lidé budou doplácet, je určitě dobře. Do teď to fungovalo polokriminální formou. To pro normálního člověka, který nemá ani protekci, ani nedokáže překonat tu trapnost, že někoho uplácí, znamená, že si může legitimně zařídit lepší péči. Čili si myslím, že na tom lidé vydělají," řekl pro ParlamentníListy.cz.

Už se nebude uplácet za lepší péči, bude na to mít i dělník

„A když jsem viděl ceníky, tak snad kromě robotické operace prostaty - což je navíc pitomost, jde o položky, na které, myslím, má každý dělník. Jestli chci mít lepší sádru a připlatím si čtyři stovky, tak na to má prakticky každý, bez toho aby musel uplácet a řešit, jestli má dát do té obálky pětistovku nebo tisícovku," míní Šmucler a dodává: „Je to úplně totéž, jako když si někdo v minulosti uměl sehnat banány pod pultem a teď holt bude banánů dost a každý si je bude moci koupit."

Podle Šmuclera by bylo dobré, aby v budoucnosti bylo v ČR co nejvíce zdravotních pojišťoven. „Chvilku se říká, že se budou pojišťovny slučovat a bude jich pár, pak se zase chvilku říká, že bude mezi nimi konkurence. Já jsem proto, ať je těch pojišťoven co nejvíce. Já svým způsobem tleskám hejtmanům, že chtějí mít vlastní pojišťovnu, pokud za ní budou ručit majetkem," říká redakci Šmucler.

Čím více zdravotních pojišťoven, tím lépe

„Čím více pojišťoven, tím podle mě lépe. Já nechci personifikovat, ale nevěřím ve vyjádření jistého politika, že nejlépe by byla jenom jedna pojišťovna, že všechny stejně jenom vybírají peníze. Já si myslím, že to je pro pacienty i doktory tragédie, kdyby byla jenom jedna pojišťovna," konstatoval úspešný podnikatel ve zdravotnictví.

Lidi, chystejte se na bankrot, už brzy

Ovšem na dotaz, co říká českým reformám, Šmucler tak trochu šokoval. „Žádné reformy nemáme. Příští rok budeme vyhazovat stejně jako v letošním roce a směřujeme k bankrotu. Jenom se to liší v rétorice, že s přístupem TOP 09 bude ten bankrot možná o dva roky později. Ale všechny strany se domluvily, že skončíme v bankrotu," prohlásil. 
Sám Šmucler přitom před parlamentními volbami stanul na pozici lídra TOP 09 v Karlovarském kraji. Do voleb nakonec nešel.

„Jestli stát utratí o devadesát pět nebo sto miliard víc, než vybere, tak přeci každý ví, že zbankrotujeme. Čili každý rozumný člověk se připraví na bankrot a uloží si peníze v jiných věcech, protože tady je politická shoda o tom, že tenhle stát půjde na buben," konstatoval Šmucler.

Penzijní fondy? Na ty zapomeňte

Poukazuje na to, že ani TOP 09 neříká nic, že má být vyrovnaný státní rozpočet. „Nebo nedej bože, že budeme splácet dluhy tím, že budeme mít vyrovnaný státní rozpočet, všichni se shodli na tom, že směřujeme k bankrotu a je třeba, aby se na to lidi připravili. Ono se mluví o roku 2014, to už tu nikdo z těch, co vládnou, nebude," dodal pro ParlamentníListy.cz.

„Jestli dojde ke změně, budu velice rád, ale já osobně se na bankrot chystám. A jak si takový bankrot představuji? Ono k němu dojde formou ne otevřeného bankrotu, ale začnou se tisknout peníze. Takže kdo si dnes něco, co neztratí v době krize hodnotu, koupí za sto tisíc, tak má šanci, že to třeba za pět let prodá za dvě stě tisíc," radí podnikatel.

Bankrot bude, chtějí mé nemocnice

Ten má na blížící se bankrot svůj vlastní indikátor. „Já to poznávám na tom, že o všechny mé nemocnice mám strašně moc zájemců. Každý den mám někoho, kdo chce koupit mojí nemocnici, ani tomu třeba nerozumí, ale správně říká, že do zdraví budou muset lidi platit i když budeme v bankrotu, že je to spolehlivý výnos peněz. A jestli dneska bude ve zdravotnictví tři sta miliard, tak bude za deset let třeba šest set miliard, prostě proto, že se vytiskne spousta korun, protože zbankrotujeme," popisuje ParlamentnímListům.cz Šmucler.

Podle něj ti lidé, kteří mají nějaké úspory na kontu, o ně přijdou. „Určitě bych si neplatil nějaké penzijní fondy, protože na nich nic nezbude."

Šmucler si myslí, že ti, kdo si zvykli na to, že je „živí" stát, se musí připravit, že peněz bude méně. „Ti, kdo jsou dneska závislí na státu, se tak musí připravit, že budou dostávat postupně méně, ale pořád budou něco dostávat, protože jsou na to dnes lidi chronicky zvyklí. Takže kdyby jim to dnes někdo sebral, což by byla mnohdy potřeba, tak by byla válka. Čili k tomu prsu státu budou dál připojení, jen jich bude méně a budou méně peněz dostávat," varuje Šmucler.

Češi na tom nakonec asi vydělají

Po všech „jobovkách" si Šmucler nicméně myslí, že obecně na krizi Češi vydělají. „Český národ je docela bystrý. Já jsem teď zase četl nějaké bankovní statistiky. Když byla finanční krize, Češi docela pitomě vybírali peníze z bank a měli je doma schované. A teď už strašně moc Čechů investuje do věcí, které neztratí hodnotu a velmi chytře na tom nakonec vydělají," míní podnikatel.

„Náš národ je docela chytrý a jedna věc jsou Češi, kteří nakonec z té krize možná vyjdou bohatší a jiná věc je tenhle stát, který všichni berou jako erár, který je potřeba okrást, no tak je okradený. Až lidé začnou chápat, že to je ten jejich stát a budou si ho více hlídat, tak to třeba dopadne jinak, ale zatím je to beznaděj," uzavřel Roman Šmucler.