Dnes je pátek 27. ledna 2023., Svátek má Ingrid
Počasí dnes 0°C Zataženo

Bohuslave Sobotko, hlavně mlčte. Vláda se odrovná sama

Bohuslave Sobotko, hlavně mlčte. Vláda se odrovná sama
zdroj: tisková zpráva

POLITOLOGOVÉ Místopředsedkyně sociální demokracie Marie Benešová si v pondělním rozhovoru pro deník MF Dnes poodhalila nitro. Podle ní jsou Hašek i Sobotka nevýrazní lídři a nezískávají pro ČSSD všechny potenciální hlasy.

Benešová vychází z průzkumů veřejného mínění, v nichž sice ČSSD dosahuje stabilních 27 až 29 procent, ale "nespokojené" hlasy získávají další strany, zejména KDU-ČSL, Zemanovci, Suverenita, ale i zelení.

V naší anketě jsme se dotazovali politologů, zda se ČSSD má obávat toho, že tyto strany a případné nové "Věci veřejné" jí vzhledem k její nevýraznosti mohou ujídat z voličského koláče? V čem musí sociální demokracie přitvrdit, či co má dělat jinak, aby se to nestalo? Pět politologů, pět odlišných názorů.

Podle Lukáše Novotného z UJAK by se ČSSD za normálních okolností obávat měla. "Strana skutečně nemá silné lídry, což platí jak o B. Sobotkovi, tak o M. Haškovi. Na druhou stranu ji však reálná politická situace zase až tolik k obavám vybízet nemusí, protože jmenované strany mají své lídry ještě méně výrazné než ČSSD. Platí to zejména o zelených a KDU-ČSL," uvádí pro ParlamentníListy.cz Novotný. Politolog naopak vidí jako účinný prvek pro získávání voličů, potažmo nebezpečí pro ČSSD, populismus Suverenity J. Bobošíkové.

Celý článek na ParlamentniListy.cz