Dnes je sobota 4. února 2023., Svátek má Jarmila
Počasí dnes 1°C Občasný déšť se sněhem

Komentář: Brusel, islamistická bašta v Evropě: Pod lampou tma, že teroristu neuvidíš

Komentář: Brusel, islamistická bašta v Evropě: Pod lampou tma, že teroristu neuvidíš
Do Bruselu se stékaly nitky teroristů, belgická bezpečnost přesto nedokázala zabránit útokům | zdroj: Profimedia

Boj proti západní civilizaci vedou džihádisté z bruselské čtvrti Molenbeek. Mají tam ochránce i zázemí.

Kdysi jsem v bruselské trafice zahlédl pohlednici, na které byla tma, narušená pouze několika sotva viditelnými tečkami světel z pouličních lamp, a přes ni výrazný zlatý nápis: Brussels in Night (Brusel v noci). Na tento pohled jsem si vzpomněl krátce po úterních útocích v belgické metropoli, v nichž za sebou teroristé zanechali desítky mrtvých.

V Česku se přece říká "pod svícnem (lampou) bývá největší tma". Znají snad tohle pořekadlo teroristé vraždící ve jménu Alláha? Tihle lumpové si zřídili hlavní stan a útočiště, odkud vedou boj proti evropské civilizaci, přímo v metropoli Evropy, evropským lídrům před nosem.

Centrála teroru

Brusel už desítky let funguje jako hlavní město kontinentu, sídlo evropských institucí. V posledních letech se však belgická metropole stala také evropskou centrálou islamistických teroristů.

Dokládají to i atentáty z 22. března, kdy teroristé odpálili bomby na bruselském letišti a v metru.

Džihádisté se patrně dovtípili, že belgická policie a tamní protiteroristické jednotky jsou neškodné, a tak si zařídili ústředí ve čtvrti Molenbeek, jen několik desítek minut chůze od budov institucí Evropské unie.

V Molenbeeku lze snadno opatřit zbraně – na trhu (pod pultem) jsou k mání kalašnikovy za necelých tisíc eur. Peroxid acetonu, který džihádisté používají jako výbušninu, si pořizují z dostupných chemikálií. A elektrický palník, který vyvolá explozi, dostanou za pakatel v obchodech s pyrotechnikou.

V Molenbeeku byl připravován útok na židovské muzeum v Bruselu před dvěma lety, masakr redakce satirického magazínu Charlie Hedbo v Paříži před rokem, zmařený útok na rychlovlak Thalysz Amsterdamu do Paříže, listopadové atentáty v Paříži a nejspíš také nejnovější útoky v Bruselu.

Mezi souvěrci

Minulý týden v pátek dopadla belgická policie v Molenbeeku Salaha Abdeslama, který patřil k atentátníkům z Paříže. Policisté to však sotva mohou vydávat za kdovíjaký úspěch.

Abdeslam, nejhledanější terorista Evropy, v posledních měsících pobýval a nakonec také byl zatčen v domě vzdáleném pouhých 450 metrů od místa, kde měl trvalé bydliště, v sousedství rodičů, přátel a známých. Žil tam čtyři měsíce – od listopadového masakru v Paříži.

"Všichni věděli, že Salah je tady. Chodil ven, neskrýval se," vypověděla zpravodaji belgického deníku De Morgen obyvatelka čtvrti. Dokonce tvrdila, že Salah se svými společníky provokativně procházel kolem místní policejní stanice.

Terorista u výslechu přiznal, že chystal další útoky. Nasvědčoval tomu také zbrojní arzenál, který policie při razii v Molenbeeku zabavila. "Byl připraven z Bruselu zahájit další akci," citovala belgického ministra zahraničí Didiera Reynderse agentura AP.

Skutečnost, že hledaný atentátník pobýval v místě, kde ho téměř všichni znali, vypovídá o náladě v oblasti Molenbeeku, kde většina obyvatel vyznává islám. Teroristé tam nalézají zázemí, mají tichou podporu části obyvatel.

Policisty na Abdeslamovu stopu nedovedla informace od některého z usedlíků, ale odposlech telefonního hovoru. Když na místo Abdeslamova zatčení dorazil reportér listu De Morgen, lidé na ulici na něj pokřikovali: "Táhni pryč! Tady nemáš, co dělat, tady bydlíme my, tohle je naše čtvrť."

Jistě, všechny obyvatele Molenbeeku nelze házet do jednoho pytle. Některé naneštěstí ano.

Líheň bojovníků

Belgie je bezpečnostní problém. V přepočtu na hlavu pochází z jedenáctimilionového království nejvíc vyznavačů islámu, kteří odešli bojovat za Islámský stát do Sýrie a Iráku – je jich 450.

To jsou však jen ti, o kterých policie ví. Skutečnost je nejspíš mnohem horší.

Mladí muslimové byli verbováni hlavně v Molenbeeku. "Verbíři skupin, které bojují za radikální islám, působí v této čtvrti už roky," řekl internetovému magazínu Politico sociolog Montasser AlDe'emeh, který zkoumá radikalizací obyvatel Molenbeeku. "Pro mladé lidi z muslimské komunity mají verbíři lákavé poselství: Západ a jeho kultura muslimy utlačuje a ohrožuje jejich víru a existenci, proto se proti ní musí bránit."

Někteří z rekrutů, kteří bojovali za Islámský stát, se přitom do Bruselu už vrátili. Jsou pod kontrolou? Pokud pobývají v Molenbeeku, sotva tomu lze věřit.

Osudné proroctví

Když po listopadových atentátech v Paříži vyšlo najevo, že pět útočníků pochází z Molenbeeku, belgický ministr vnitra Jan Jambon odhodlaně pravil: "Musíme z této čtvrti teror vymést!"

Teroristické útoky v Bruselu jsou důkazem, že se to Belgičanům zatím nepodařilo a nejspíš v dohledné době ani nepodaří.

Francouzský prezident François Hollande v pátek po zatčení Salaha Abdeslama na summitu v Bruselu mírnil nadšení. "Nic není za námi," varoval.

Bohužel, byla to prorocká slova.

Zdroje:
Vlastní