Dnes je středa 14. května 2025., Svátek má Bonifác
Počasí dnes 18°C Oblačno

Kterak se z Belgie stala evropská metropole nelegálního obchodu se zbraněmi

20. 11. 2015 – 13:52 | Magazín | art

Kterak se z Belgie stala evropská metropole nelegálního obchodu se zbraněmi
Makety zbraní v rámci kampaně Amnesty International za přísnější kontrolu zbraní | zdroj: Profimedia

Zlaté časy plastických trhavin a podomácku vyrobených bomb jsou pryč. Teroristé teď dávají přednost střelným zbraním, jak se ukázalo už při útocích v Paříži na počátku letošního roku a potvrdil to i páteční masakr ve francouzské metropoli. Nitky jeho vyšetřování přitom vedou mimo jiné i do Belgie, která se za poslední roky proměnila v metropoli nelegálního obchodu se zbraněmi. Proč zrovna Belgie?

Černý trh se střelnými zbraněmi je úzce spjatý s úrovní kriminality, najdete ho proto ve všech velkých evropských městech. Belgie se však mezi ostatními státy co do obchodu se zbraněmi vyjímá - kvůli geografické poloze i historii, resp. legislativě. 

Dlouhá staletí totiž byla významným výrobcem a vývozcem střelných zbraní. Až do roku 2006 tam také platily značně liberální zákony, takže se z Belgie stalo významné centrum nelegálního obchodu se zbraněmi.

Ačkoli jsou nyní belgické zákony přísnější, svou pověst si země zachovala. Černý trh se zbraněmi je úzce provázán s jinými zločineckými sítěmi, a tak obstarat si zbraně díky dlouhodobě zavedeným kontaktům není pro případné útočníky - jako byli třeba pařížští atentátníci - nijak obtížné. 

Nejvíc se na černém trhu prodávají pistole. Zločinci jim dávají přednost pro jejich velikost. V posledních letech ale belgická policie zaznamenala mezi kriminálníky nárůst zbraní vojenského střihu, jako jsou útočné pušky kalašnikov.

Ceny na belgickém trhu se obecně pohybují mezi 1000 až 2000 eur (27 tisíc až 54 tisíc korun) v závislosti na typu a stavu zbraně a také na tom, jak rychle ji zájemce chce.

Nárůst výskytu těžkých střelných zbraní na černém trhu souvisí především s pašováním z Balkánu. Po balkánských válkách v 90. letech zůstaly mezi lidmi stovky tisíc zbraní, které si teď našly cestu do západní Evropy, kam jsou po několika kusech pašovány například v kufru aut.

Jakmile se zbraně dostanou přes vnější hranici Evropské unie, přeprava mezi jednotlivými státy schengenu je pak už snadná. 

Předchozí článek

Aktualizováno: Zemřel Zbyněk Kusý, někdejší šéf hokejových Pardubic a fotbalové Slavie

Následující článek

Aktualizováno: Islamisté zaútočili na hotel v Mali a drželi tam rukojmí. Zemřelo 27 lidí