Britové drží Skripalovou v násilné izolaci, obávají se Rusové

AKTUALITA - Aktuality autor: von

Prohlášení Julie Skripalovové, která byla nedávno propuštěna z nemocnice po vyléčení z otravy novičokem, z noci na dnešek vyvolává více otázek než odpovědí. Tvrdí to ruské velvyslanectví v Londýně v reakci na její odmítnutí konzulární pomoci, které zprostředkoval Scotland Yard. Zástupci ambasády vyjádřily obavy nad jednáním britských úřadů, které drží dceru bývalého agenta na neznámém místě bez možnosti kontaktovat své nejbližší.

Místo útoku na bývalého agenta Sergeje Skripala a jeho dceru Juliji

Místo útoku na bývalého agenta Sergeje Skripala a jeho dceru Juliji,zdroj: Profimedia

Skripalová, která byla počátkem března spolu se svým otcem na jihu Anglie otrávena nervově paralytickou látkou, nabídku ruské konzulární pomoci odmítla v prohlášení, které ve středu z jejího pověření zveřejnila londýnská policie. Julija Skripalová se po propuštění z nemocnice skrývá na neznámém místě, ještě údajně není dost silná na to, aby dala médiím úplný rozhovor.

Prohlášení zprostředkované Scotland Yardem podle ruské ambasády vyvolává víc otázek než dává odpovědí. Mezi ruskými diplomaty prý panují velké pochybnosti, zda původcem prohlášení je skutečně Skripalová. "Text je zjevně sestaven tak, aby podpořil oficiální prohlášení britských úřadů," tvrdí ruské velvyslanectví.

Ambasáda zpochybňuje slova Skripalové o tom, že má přístup k přátelům a rodině. Nikdo s ní přitom podle ruských diplomatů žádné kontakty neudržuje. Za blízké příbuzné velvyslanectví označuje sestřenici Viktoriji a babičku Jelenu Skripalovou, která je matkou Sergeje Skripala. Obě žijí v Rusku a s Julijí nemají kontakt.

"Publikované prohlášení jen posiluje obavy, že jde o násilnou izolaci ruské občanky. Chtějí-li britské úřady veřejnost ujistit o opaku, nechť urychleně předloží jasné důkazy o tom, že Julija je v pořádku a na svobodě," konstatuje se v prohlášení ruského velvyslanectví.

Tagy: Rusko Velká Británie zahraničí otrava tajné služby terorismus a násilí útoky a atentáty chemické a biologické zbraně kauza Skripal novičok

Zdroje: ČTK