Britská rozvědka našla původ novičoku. V Česku to nebylo

AKTUALITA - Aktuality autor: von

Britské tajné služby zjistily, že novičok použitý k otravě bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripalova a jeho dcery pochází z laboratoří v ruském městě Šichany. Informoval o tom deník The Times. Ruští představitelé tuto verzi, o které již byli informováni britští spojenci, odmítají jako smyšlenou.

Ilustrační snímek

Ilustrační snímek,zdroj: ThinkStock

Ruský poslanec Nikolaj Pankov se proti zprávě The Times ohradil a prohlásil, že Šichany jsou součástí Balakovského okresu, což je jeho volební obvod, a proto ví, že chemické zbraně v jeho obvodě nikdy nebyly přechovávány.

"Naposledy jsme o vojsku v Šichany slyšeli, když Rusko začalo s procesem ničení chemických zbraní, což bylo před dvaceti lety," řekl Pankov. Dodal, že informační válka proti Rusku kvůli případu Skripal stojí na vymyšlených základech.

Zpráva britských tajných služeb podle The Times uvádí, že zásoby zjištěné ve městě Šichany jsou mnohem menší, než je třeba pro bojové nasazení, což vede k domněnce, že látka je určena pro cílené operace.

Hamish de Bretton Gordon, který v minulosti vedl britský pluk pro boj proti chemické, biologické a jaderné kontaminaci, podle The Times zprávu tajných služeb viděl a označil ji za velmi přesvědčivou. "Britské tajné služby jasně ukázaly na Rusko a na Šichany," řekl.

Tento týden ruský armádní chemik Igor Rybalčenko v ruské státní televizi RT prohlásil, že není možné určit původ látky, neboť komponenty pro její výrobu jsou volně dostupné. Proto podle něj není problém jed připravit v dobře vybavené laboratoři kdekoli na světě. V úterý britská média citovala šéfa armádního výzkumného střediska v anglickém Porton Downu Garyho Aitkenheada, podle něhož britští experti nebyli s to prokázat, že látka použitá proti Skripalovým byla vyrobena v Rusku.

Tagy: Rusko Česko Velká Británie zahraničí chemické zbraně tajné služby útoky a atentáty

Zdroje: ČTK