Dnes je úterý 31. ledna 2023., Svátek má Marika
Počasí dnes -2°C Občasný déšť se sněhem

Brazilští poslanci odmítli návrh vyšetřovaného Bolsonara na změnu volebního systému

Brazilští poslanci odmítli návrh vyšetřovaného Bolsonara na změnu volebního systému
Prezident Bolsonaro je vyšetřován kvůli výrokům o zneužitelnosti volebního systému i kvůli šíření falešných zpráv o demokratických institucích | zdroj: Profimedia

Brazilští poslanci odmítli návrh prezidenta Jaira Bolsonara na změnu volebního systému. Bolsonarovi se nelíbí, že hlasování je elektronické, což podle něj umožňuje podvody.

Brazilský prezident minulý měsíc prohlásil, že neuzná výsledky příštích voleb hlavy státu, když se systém nezmění. Tento systém platí v zemi už od roku 1996.

Prezidentské volby se v Brazílii konají příští rok na podzim a podle nynějších průzkumů by v nich mohl Bolsonaro prohrát s levicovým exprezidentem Luizem Ináciem Lulou da Silva.

Pro změnu volebního systému hlasovalo v úterý 229 poslanců a 218 jich bylo proti. Pro schválení ale byla potřebná třípětinová většina, tedy 308 z 513 poslanců.

„Výsledek nedosáhl potřebného kvora, návrh tak bude archivován,“ uvedl po hlasování šéf dolní komory parlamentu Arthur Lira. Připomněl také, že nynější poslanci i Bolsonaro byli zvoleni současným elektronickým systémem a prezident výsledky uznal. Bolsonaro nicméně systém kritizoval už před svým zvolením do nejvyššího úřadu v roce 2018.

Brazílie má zcela elektronický systém voleb, od roku 1996 voliči nevhazují do uren papírové lístky, ale na malé obrazovce za plentou naťukají číslo svého kandidáta nebo strany. Než výběr potvrdí, zobrazí se jim fotografie uchazeče o danou funkci.

Po skončení hlasování každá elektronická „urna“ vytiskne papírovou kopii výsledků pro případnou kontrolu. Podle volebního soudu je systém zcela bezpečný, není napojený na internet a je pravidelně kontrolován proti případnému napadení hackery.

Bolsonaro začal znovu kritizovat volební systém před několika týdny. Prohlásil mimo jiné, že předseda nejvyššího volebního soudu Lluís Roberto Barroso odmítá změnu systému z osobních důvodů, aby v říjnu 2022 pomohl k vítězství exprezidentovi Lulovi da Silva.

Volební soud kvůli Bolsonarovým výrokům o zneužitelnosti volebního systému zahájil vyšetřování prezidenta. Volební soud rovněž požádal nejvyšší trestní soud, aby zahájil vyšetřování Bolsonara kvůli šíření falešných zpráv o demokratických institucích.

Zdroje: