Brazilci po zmatcích odvolali prezidentku. Podle ní jde o převrat
12. 5. 2016 – 13:07 | Zpravodajství | von

Brazilští senátoři podle očekávání odvolali prezidentku Dilmu Rousseffovou. Pro její dočasné sesazení kvůli obvinění z rozpočtových machinací hlasovalo 55 z 81 senátorů, 22 bylo proti.
Rousseffová předá úřad viceprezidentovi Michelovi Temerovi, ale ještě předtím chce odvolat ministry dosavadní vlády. Temer má ještě dnes oznámit složení nového kabinetu. Rousseffová před odchodem z prezidentského paláce pronese projev.
Hlasování bylo přenášeno živě z budovy senátu, který začal o takzvaném impeachmentu jednat ve středu. Senátoři měli právo vyslovit se k vlastní volbě a zdůvodnit ji, což většina z nich využila. Jednací maraton završený elektronickým hlasováním trval 20 hodin.
Prezidentka je viněna z manipulací s výsledky státního rozpočtu před prezidentskými volbami, aby zamaskovala rostoucí schodek. Volby vyhrála, ale jenom velmi těsně. Nyní je zbavena funkce na maximálně 180 dní, které mají senátoři na to, aby posoudili oprávněnost žaloby. Pokud se v této lhůtě aspoň dvě třetiny z nich vysloví kladně, odstoupí Rousseffová definitivně a osm let nebude smět kandidovat na žádnou volenou funkci.
Ihned po hlasování příznivci odvolání prezidentky na mnoha místech Brazílie oslavovali. V samotném hlavním městě Brasílii musela při středečním střetu oponentů a stoupenců prezidentky zasahovat policie.
Prezidentka považuje proces za převrat
Proces impeachmentu začal v dolní komoře parlamentu, která se pro odvolání vyslovila letos v dubnu.
Senát dnešním rozhodnutím odstartoval fázi, která může trvat až 180 dní a na jejímž konci bude nové hlasování o tom, zda prezidentka bude muset z funkce definitivně odejít. Podle agentury Reuters je jen mizivá naděje na to, že bude Rousseffová viny zproštěna. Pro nové rozhodování bude ale zapotřebí nejméně dvoutřetinová většina senátorských hlasů.
Rousseffová, která je první ženou v čele Brazílie, vinu popírá a tažení proti sobě označuje za převrat. Prozatím si ponechá titul prezident, ale musí opustit prezidentský palác. V roce 2010, kdy se dostala k moci, se těšila vysoké popularitě mezi Brazilci, ale s postupujícími ekonomickými problémy o ni ale přišla. Brazílie prožívá nejhlubší recesi za minulých deset let. Míra nezaměstnanosti loni činila devět procent, což bylo dvanáctileté maximum.
Temer, který může Brazílii vést až do konce nynějšího prezidentského mandátu v roce 2018, je velmi nepopulární. V případě, že by se nyní konaly volby, podpořily by ho jen dvě procenta lidí. Jeho úkolem bude prosadit reformy a obnovit ekonomický růst.