Blízkovýchodní trio ohlídá v Sýrii příměří. Jak to chce zařídit, není jasné
24. 1. 2017 – 15:09 | Zpravodajství | art

V kazašské Astaně skončily mírové rozhovory o urovnání konfliktu v Sýrii. Rusko, Turecko a Írán se dohodly na tom, že ohlídají dodržování příměří v zemi, kterou již mnoho let zmítá občanská válka a drancuje ji také Islámský stát. Blízkovýchodní trio vystupující jako mírotvorce ovšem neupřesnilo, jak přesně to hodlá udělat. Tím spíš, že se závěrečným prohlášením nesouhlasí syrští povstalci.
Dokument říká, že všechny tři země budou pokračovat ve společném úsilí bojovat proti Islámskému státu a stoupencům teroristické sítě Al-Káida v Sýrii. Vyzývá rovněž syrské povstalce, aby se distancovali od radikální skupiny Fronta dobytí Sýrie (bývalá fronta An-Nusra napojená na Al-Káidu). Dokument také dodává, že jednání v Astaně připravila další, tentokrát politické rozhovory o Sýrii, které se mají uskutečnit v Ženevě 8. února.
Teherán, Moskva a Ankara se rovněž shodly, že syrský konflikt nemá vojenské řešení, a podpořily ochotu opozice účastnit se únorových jednání ve Švýcarsku.
Dvoudenní rozhovory v Astaně od počátku doprovázely rozpory mezi zástupci povstalců a představiteli vlády prezidenta Bašára Asada, kteří spolu nejednali přímo. Za opozici byli v Astaně zástupci skupin bojujících proti režimu, které vedl Muhammad Allúš.
Syrskou vládní delegaci, v níž byli i zástupci armády, vedl vyslanec při OSN Bašár Džaafarí. Ten hned po pondělních úvodních proslovech odsoudil řeč povstalců, která podle něj byla provokativní a nestoudná. Povstaleckou delegaci zároveň označil za zástupce teroristických ozbrojených skupin.
S tvrdými vyjádřeními následně přišel i vůdce rebelů Allúš. Režim prezidenta Asada popsal jako teroristický stát a uvedl, že příměří v oblasti se může stát realitou pouze v případě, že obě strany povedou i politická jednání.