Příměří v Sýrii se hroutí. Bojuje se u Damašku, povstalci přerušili jednání

AKTUALITA - Aktuality autor: roj

Příměří, které v Sýrii platí od konce minulého týdne, je v ohrožení. Armáda podle agentury AP dál útočí na povstalce v údolí Barada u Damašku a v ohrožení jsou tak tisíce civilistů. Zároveň opoziční skupiny, které s příměřím souhlasily, v pondělí oznámily, že přerušují jednání naplánovaného na leden. 

U Damašku se stále bojuje, bez ohledu na příměří

U Damašku se stále bojuje, bez ohledu na příměří,zdroj: Profimedia.cz

Deset povstaleckých skupin ve svém prohlášení oznámilo, že přerušují jednání o astanských rozhovorech, dokud nebude příměří plně dodržováno. Mezi skupinami je i Džajš al-Islám, která operuje v okolí Damašku.

Podle prohlášení povstaleckých skupin útoky v údolí Barada "ohrožují životy stovek tisíc obyvatel". Opozice také v dokumentu upozornila, že veškeré změny vynucené vojenskými operacemi bude považovat za porušení dohody o příměří.

Údolí Barada kontrolují povstalci, ale v okolí operuje armáda a její spojenci z libanonského Hizballáhu. Jde o region, kde se nachází hlavní zdroj vody pro syrskou metropoli a její okolí. Kvůli bojům je podle AP od 22. prosince dodávka vody do Damašku značně omezena.

Z leteckých snímků je patrné, že podnik na zpracování vody je zničen leteckými údery. Vláda tvrdí, že povstalci vodu znečistili naftou a že kvůli tomu bylo nutné omezit dodávku do hlavního města.

Příměří má umožnit zahájit mírové rozhovory, které má zprostředkovat Rusko, Turecko a Írán. Rusko se dalo slyšet, že jsou vítány i další země včetně USA.

Tagy: Sýrie zahraničí konflikt v Sýrii občanská válka v Sýrii války a ozbrojené konflikty

Zdroje: ČTK