V Sýrii ještě nebylo hůř, tvrdí OSN. V Halabu jsou stovky raněných
29. 9. 2016 – 18:09 | Zpravodajství | roj

Vládní nálety na syrské město Halab (Aleppo) mají na svědomí stovky obětí, jen od minulého pátku přišlo o život 96 dětí. Lékaři jsou zoufalí, nestíhají ošetřovat raněné a nemají ani kde, protože nálety poškodily i nemocnice. Rusko, které podporuje syrskou vládu, odmítlo týdenní příměří, ale navrhuje 48hodinovou humanitární přestávku v útocích.
Podle Organizace spojených národů (OSN) je nyní ve východním Halabu až 600 zraněných v boji, které nejde na místě ošetřit a je potřeba je evakuovat. Ve východní části města jsou k dispozici jenom tři desítky lékařů na 250 tisíc obyvatel. Při středečních náletech byly poškozeny dvě nemocnice.
Šéf americké diplomacie John Kerry ve středu pohrozil, že Washington přeruší veškeré kontakty s Ruskem, pokud neskončí bombardování města, jež mají podle Washingtonu na svědomí syrské a ruské síly.
Náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov řekl, že sedmidenní příměří, jaké prosazují USA, je pro Moskvu nepřijatelné. Místo toho ale navrhl dvoudenní humanitární přestávku v bojích. Slova o tom, že je zastavení bojů v Sýrii v zájmu Ruska, označil za citový výlev.
Ruské ministerstvo zahraničí zopakovalo, že USA nedokázaly splnit bod minulého příměří, v němž se počítalo s jasným oddělením syrské opozice podporované Spojenými státy od teroristických skupin.
Zvláštní zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura prohlásil, že je těžké obnovit mírové rozhovory, když "všude dopadají bomby". "Někteří se domnívají, že mohou Halab dobýt bombardováním jeho východní části, ale tak to není. K míru se nelze dostat rozbombardováním cesty k němu vedoucí. Jsme svědky porušení dohody, která byla základem pro novou etapu," uvedl de Mistura po setkání s papežem Františkem. Řekl mu, že "v Sýrii ještě nebylo hůř, protože tam bylo příměří na dosah a teď je ohroženo".
Třicet lékařů na čtvrt milionu obyvatel
Povstalecké čtvrti v syrském městě Halab zažívají scény jako z apokalypsy. V jedné z posledních nemocnic, které tam ještě fungují, ukládají zdravotníci kvůli nedostatku lůžek raněné i na zem.
V Halabu podle UNICEF zůstává už jen 30 lékařů. Podle organizace Lékaři bez hranice (MSF), která podporuje dnes zasažené nemocnice, fungují v Halabu už jen dvě zařízení schopná chirurgických zákroků. V oblasti zbývá už jen sedm chirurgů, uvedl šéf syrské mise MSF Carlos Francisco.
"Zranění nám umírají před očima a my nezmůžeme nic," říká lékař Ahmad. Chce, aby jeho totožnost i místo, kde se nemocnice nachází, zůstaly v utajení. Má obavy, že by se zařízení stalo terčem bombardování.
"Horší než jatka"
Kolem něj na zakrvavené zemi naříkají muži i děti bolestí. "Nemůžeme pro ně nic udělat, zejména pro ty, kteří byli zasaženi do hlavy. Chybějí nám krevní konzervy a infuze, potřebujeme dárce. Musíme provádět velké množství amputací, abychom je zachránili, jiné možnosti léčby nemáme," řekl Ahmad zpravodaji agentury AFP.
"Ti, kteří v Sýrii používají stále ničivější zbraně, páchají válečné zločiny. V Halabu je to horší než na jatkách. Lidé přicházejí o končetiny a děti stále ohromně trpí," uvedl šéf OSN Pan Ki-mun.