Dnes je středa 8. února 2023., Svátek má Milada
Počasí dnes -8°C Skoro jasno

Covid už prodělalo 80 procent Číňanů, tvrdí přední čínský epidemiolog

Covid už prodělalo 80 procent Číňanů, tvrdí přední čínský epidemiolog
Ilustrační snímek | zdroj: Profimedia

Pravděpodobnost, že v Číně v příštích dvou nebo třech měsících propukne velká vlna případů koronavirové nákazy, je nízká, jelikož se koronavirem infikovalo už kolem 80 procent Číňanů. Prohlásil to přední epidemiolog čínské vlády.

Velké množství lidí, kteří nyní cestují u příležitosti lunárního Nového roku, může k rozšíření koronaviru přispět, uvedl na sociální síti Weibo přední epidemiolog čínského střediska pro kontrolu a prevenci nemocí Wu Cun-jou. Poznamenal přitom, že ačkoliv se na některých místech může počet infikovaných zvýšit, nástup další koronavirové vlny je v krátkodobém horizontu nepravděpodobný.

Čína loni v prosinci po vlně protestů náhle zrušila politiku nulového covidu, kterou charakterizovaly dlouhé uzávěry a časté plošné testování obyvatel. Ačkoliv země oficiálně informuje pouze o malém počtu úmrtí, koronavirus se v Číně od zrušení opatření znovu rychle šíří. V čínských nemocnicích k 12. lednu podle oficiálních údajů zemřelo téměř 60 000 lidí s covidem-19. Podle odborníků jsou ale skutečné počty zemřelých podstatně vyšší: do statistiky totiž nejsou zahrnuta úmrtí doma a mnoho lékařů také uvedlo, že byli odrazováni od toho, aby jako příčinu úmrtí uváděli covid-19.

Čínská vláda doporučila obyvatelům v období oslav lunárního Nového roku nenavštěvovat starší příbuzné, cesty a setkání by lidé měli omezit i v případě kontaktů s dlouhodobě nemocnými lidmi, těhotnými ženami a malými dětmi. Přesto úřady předpokládají, že Číňané v období kolem lunárního Nového roku uskuteční více než dvě miliardy cest, což je ve srovnání s loňským rokem téměř dvojnásobek.

Zdroje: