Dnes je úterý 31. ledna 2023., Svátek má Marika
Počasí dnes -2°C Občasný déšť se sněhem

Do sněmovních voleb jde 5258 kandidátů, komise vylosovala partajím čísla

Do sněmovních voleb jde 5258 kandidátů, komise vylosovala partajím čísla
Ilustrační snímek | zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

O poslanecká křesla letos usiluje 5258 kandidátů, což je méně než před čtyřmi lety. Tehdy bylo ke sněmovním volbám připuštěno rekordních 7539 kandidátů z 31 stran a hnutí. Nyní se o hlasy voličů uchází 22 volebních uskupení. Státní volební komise dnes také vylosovala čísla, jimiž budou kandidátní lístky volebních uskupení označeny.

Podíl žen mezi nominovanými poprvé přesáhl hranici 30 procent a dosáhl 31,65 procenta. V roce 2017 bylo na sněmovních kandidátkách 28,58 procenta žen. Vyplývá to z údajů o kandidátech, které na volebním webu zveřejnil Český statistický úřad.

Na jedno místo ve dvousetčlenné dolní komoře nyní připadá 26 adeptů, před čtyřmi lety jich bylo 38. Předchozí maximální počty kandidátů na poslance se pohybovaly kolem 6000. Před osmi lety si mohli lidé vybírat z 5899 adeptů.

Z celkového počtu kandidátů je letos 1664 žen. Před čtyřmi lety bylo na volebních lístcích 2155 žen, ale s ohledem na vyšší počet kandidátů to představovalo 28,58 procenta. Počty žen při předchozích sněmovních volbách se pohybovaly maximálně kolem 27 procent.

Znovu se zvýšil průměrný věk kandidátů. Při minulých sněmovních volbách činil 46,4 roku, v předchozích dvou sněmovních volbách průměrný věk adeptů na místa ve sněmovně nepřevýšil 46 let. Letos se průměrný věk kandidátů zvedl 49 let.

Nejstaršími kandidáty jsou podle ČSÚ letos dva devadesátníci. Jsou jimi pedagog Emil Vašíček z Prahy, který kandiduje za ČSSD ve středních Čechách, a architekt a fotograf Gustav Aulehla z Krnova, který kandiduje za Moravany v Moravskoslezském kraji. Rekord z roku 2002, kdy za Pravý blok kandidoval do sněmovny tehdy sedmadevadesátiletý právník Jaroslav Anděl, překonán nebyl. Nejmladších kandidátů, kteří dosáhli potřebného věkového limitu 21 let, jsou letos dvě desítky.

Nejvíc straníků do voleb nominovaly ANO, ČSSD a SPD. Celkem jsou na kandidátkách 22 uskupení členové 60 stran a hnutí. Nestraníků je podobně jako při minulých sněmovních volbách před čtyřmi lety zhruba třetina.

Stranicky nejpestřejší kandidátky sestavilo Hnutí Prameny, které kromě nestraníků nasadilo zástupce dalších sedmi stran a hnutí. Za Alianci pro budoucnost kandidují členové dalších šesti stran a hnutí. Maximální počet kandidátů, tedy 343, do voleb postavilo deset z 22 kandidujících uskupení včetně všech sněmovních. Naopak anarchokapitalistická strana Nevolte Urza.cz jich má pouze 15, i když kandiduje ve všech krajích. Strana Volte Pravý blok naopak kandiduje jen v Praze, kde nasadila všech svých 27 kandidátů.

Komise vylosovala partajím čísla do sněmovních voleb

Čísla, jimiž budou označeny kandidátní lístky volebních uskupení, dnes vylosovala Státní volební komise. Hnutí ANO bude v letošních sněmovních volbách kandidovat s číslem 20, ČSSD dostala pětku. Koalice Spolu, kterou tvoří ODS, KDU-ČSL a TOP 09, obdržela číslo 13, Piráti se Starosty mají číslo 17, KSČM 18 a SPD čtyřku. Hnutí Přísaha, které podle průzkumů má šanci dostat se do sněmovny, dostalo číslo 12, uskupení Trikolora Soukromníci Svobodní bude kandidovat s osmičkou a Volný blok s trojkou.

Čísla určila pořadí, ve kterém Český statistický úřad strany a hnutí uvedl na oficiálním volebním webu. Uskupení budou moci čísla také využít v kampani.

Jedničku letos dostali Zelení, startovní pole uzavírají s číslem 22 Moravané. Sedmičku obdržela Aliance národních sil, Aliance pro budoucnost má devítku a seskupení Otevřeme Česko normálnímu životu číslo 21. Dvojku dostala Švýcarská demokracie, šestku Pravý blok, desítku uskupení Prameny. Strana Levice získala číslo 11, Senioři 21 číslo 14, monarchistická strana Koruna Česká číslo 16 a Moravskému zemskému hnutí určil los číslo 19.

Čísla byla tradičně vylosována s pomocí dvou průhledných nádob, z nichž v jedné byly obálky s názvy volebních stran a ve druhé obálky s čísly a postupně byly k sobě přiřazovány. Losování se ujali místopředsedkyně Českého statistického úřadu Eva Krumpová a pověřený ředitel odboru voleb Tomáš Jirovec.

Přehled politických stran, hnutí a jejich koalic pro volby do Poslanecké sněmovny v pořadí podle čísel vylosovaných Státní volební komisí:

Vylosované číslo

Název strany, hnutí nebo koalice

1

Strana zelených

2

Švýcarská demokracie (www.svycarska-demokracie.cz)

3

Volný blok

4

Svoboda a přímá demokracie (SPD)

5

Česká strana sociálně demokratická

6

Volte Pravý blok

7

Aliance národních sil

8

Trikolora Svobodní Soukromníci

9

Aliance pro budoucnost

10

Hnutí Prameny

11

Levice

12

Přísaha - občanské hnutí Roberta Šlachty

13

ODS, KDU-ČSL, TOP 09

14

Senioři 21

15

Urza.cz

16

Koruna Česká (monarchistická strana Čech, Moravy a Slezska)

17

Piráti a Starostové

18

Komunistická strana Čech a Moravy

19

Moravské zemské hnutí

20

ANO 2011

21

Otevřeme Česko normálnímu životu

22

Moravané

Zdroje: