Babiš kličkuje: Kdo jsou zloději ve Sněmovně, říct odmítá

- Aktuality autor: pal

Poslanec za Top 09 Jan Farský požaduje od ministra financí Andreje Babiše, aby uvedl konkrétní jména údajných čtyř až pěti zlodějů ze Sněmovny. Ministr financí o nich nedávno hovořil v tisku, ale neuvedl konkrétní jména. Babiš nebyl konkrétní ani v odpovědi na Farského interpelaci. 

Babiš uvedl, že ve Sněmovně je čtyři až pět zlodějů. Prý ale hovořil v obecné rovině

Babiš uvedl, že ve Sněmovně je čtyři až pět zlodějů. Prý ale hovořil v obecné rovině,zdroj: Dan Materna / MAFRA / Profimedia

"Kolik poslanců má tajně solární elektrárny, kolik jich podniká, kolik různě převedlo majetek? Kolik je zlodějů ve Sněmovně? Co vím, tak minimálně čtyři pět," řekl Babiš v rozhovoru pro deník Právo.

Farský od něj chtěl vědět, kdo jsou tito zloději, jakých činů se dopustili a zda na ně Babiš podal trestní oznámení. "Věřím, že svá tvrzení doložíte a podáte trestní oznámení. Neoznámení trestného činu je samo o sobě trestným činem," napsal Farský do své interpelace.

Babiš podle svých slov právní předpisy neporušuje

Babiš mu odpověděl, že je mu dané ustanovení trestního zákoníku známo. Uvedl však, že se nevztahuje na oznámení jakéhokoli protiprávního jednání naplňujícího znaky trestného činu.

"Na dotaz konkrétního uvedení osob tyto označovat nebudu a stejně jako v rozhovoru pro deník Právo ponechám odpověď v obecné rovině, abyste mou odpověď nezneužil k útokům vůči mé osobě," napsal Babiš Farskému. Ujistil ho současně, že právní předpisy neporušuje.

Obecně však podle něj nelze zapomínat na situace, kdy se orgány činné v trestním řízení věcí již zabývají, a to například na základě podnětu třetích osob. V takovém případě je podle Babiše na zvážení, zda je zahlcovat dalším podáním.

Babiš odkazuje na aktivity Nadačního fondu proti korupci nebo Transparency International, a konkrétně na publikaci, kterou loni vydal nadační fond a která mapuje činnost a politickou kariéru místopředsedy TOP 09 Miroslava Kalouska. Kalousek patří k nejhlasitějším Babišovým kritikům a uvedenou publikaci již dříve ve Sněmovně označil za Babišem financované sebrané pomluvy a žvásty, které lze snadno vyvrátit.

Tagy: Česko domácí česká politika

Zdroje: ČTK