Je v DNA kromaňonce gen neandrtálců? Vědci odpoví analýzou kostí z Moravy

- Aktuality autor: pal

Vědci úplně poprvé provedou analýzu DNA kostí kromaňonce nalezené v roce 1882 obce Mladeč, ležící na Moravě. Objevené ostatky předchůdce moderního člověka jsou staré 35 tisíc let a jde o nejstarší nález tělesných pozůstatků kromaňonců v Evropě. Vědce zajímá, jaký podíl mají v DNA tohoto typu člověka neandrtálský gen. 

Lebka kromaňonce, předchůdce moderního typu člověka. Ilustrační foto

Lebka kromaňonce, předchůdce moderního typu člověka. Ilustrační foto,zdroj: Profimedia.cz

Zmíněné nálezy na Moravě, mezi kterými jsou kosti, lebky a zuby, učinili vídeňští archeologové. Pozůstatky nyní patří Přírodovědnému muzeu ve Vídni, které v minulosti genetický výzkum kostí odmítalo.

Nyní ale muzeum uvedlo, že technika pokročila takovým způsobem, že stačí odebrat pouze nepatrné vzorky. Stát by se tak mělo v nadcházejících týdnech. Analýzu provede švédský paleogenetik Svante Pääbo z Institutu pro evoluční genetiku Maxe Plancka v Lipsku.

Antropologové prý již nyní s napětím čekají na výsledek podílu neandertálské DNA v genetické výbavě nalezených kromaňonců. V minulosti totiž docházelo mezi neandertálci a člověkem moudrým (Homo sapiens) k míšení, což dodnes zanechalo stopy v genetickém dědictví lidstva.

Pääbo nedávno analyzoval vzorky z čelisti, která byla v roce 2002 nalezena v Rumunsku. Její stáří se odhaduje na 37 tisíc až 42 tisíc let. Z výsledku vyplynulo, že neandertálská DNA u tohoto nálezu činila šest až devět procent.

Tagy: Česko domácí archeologie dějiny a fakta věda a poznání

Zdroje: ČTK