Babiš je ve střetu zájmů, myslí si polovina Čechů

- Aktuality autor: pal

Přes polovinu lidí v Česku si myslí, že ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš je ve střetu zájmů. Opačného názoru je 39 procent lidí. Vyplývá to z průzkumu, který pro Českou televizi (ČT) vypracovala agentura TNS Aisa. O Babišově střetu zájmů je přesvědčeno i 28 procent dotazovaných voličů hnutí ANO. 

Šéf hnutí ANO, ministr financí, nebo podnikatel? Část Čechů si myslí, že Babiš je ve střetu zájmů

Šéf hnutí ANO, ministr financí, nebo podnikatel? Část Čechů si myslí, že Babiš je ve střetu zájmů,zdroj: Dan Materna / MAFRA / Profimedia

52 procent oslovených občanů Česka se domnívá, že Babiš je jako podnikatel a politik ve střetu zájmů. Nejčastěji jde o voliče opozičních stran ODS a TOP 09, ale i koaliční ČSSD. Nejméně kritičtí byli k Babišovi voliči hnutí ANO.

Průzkum se uskutečnil v dubnu a zúčastnilo se ho 1200 respondentů. Anketa měla mimo jiné zmapovat i názory lidí na střet zájmů uvnitř kabinetu. Čtvrtina dotazovaných byla přesvědčená, že kabinet ministrů porušuje čl. 70 Ústavy zakazující členům vlády vykonávat činnost, která je v rozporu s výkonem politické funkce, a že tedy ve vládě dochází ke střetu zájmů.

"Pouhá čtyři procenta voličů a občanů České republiky se domnívá, že tento článek je dodržován, že tedy nedochází k žádnému střetu zájmů," uvedla socioložka TNS Aisa Kateřina Osičková. Na střet zájmů některých členů vlády upozorňují především opoziční strany. 

Tagy: ČSSD ODS Česko TOP 09 hnutí Ano Sobotkova vláda česká vláda česká politika společnost a veřejné mínění průzkumy a ankety

Zdroje: ČTK