Zázrak v Nepálu: Po osmi dnech nalezeni další tři živí

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 3. 5. 2015 19:24) - Aktuality autor: pal

Záchranáři v Nepálu už pomalu ztráceli naději, že by se osm dní po ničivém zemětřesní objevil pod troskami ještě někdo živý. Z ruin severovýchodně od nepálské metropole Káthmándú ale v neděli vyprostili tři živé lidi. 

Záchranáři se dál snaží likvidovat škody po ničivém zemětřesení

Záchranáři se dál snaží likvidovat škody po ničivém zemětřesení,zdroj: Profimedia.cz

Dvě ženy našli pod troskami malého domku, muže museli záchranáři vytáhnout ze závalu. Všichni tři zachránění pocházeli z okresu Sindhúpalčok, který leží severovýchodně od nepálské metropole Káthmándú. Naposledy byli živí lidé zachráněni ve čtvrtek a nikdo v Nepálu už nepředpokládal, že se podaří najít dalšího živého člověka.

Situace v oblasti je i nadále kritická. Nepálská vláda zdržuje distribuci humanitární pomoci, trvá totiž na dodržování celních pravidel. OSN už vyzvalo nepálské úřady, aby okamžitě uvolnily další materiální pomoc.

Počet obětí už mezitím přesáhl 7000. Některé země dál posílají do oblasti stovky tun humanitární pomoci. Indie do země vypravila dodávku 100 tisíc stanů, díky kterým budou mít statisíce lidí zajištěno nouzové ubytování. Většina jich totiž stále bydlí v provizorních přístřešcích.

Do některých oblastí stále není možné se dostat, což ztěžuje práci záchranářům. "Do některých vesnic jsme se ještě nedostali, a přitom víme, že v nich byly všechny domy zbořeny," uvedl nepálský ministr financí Ram Šaran Mahat. 

Ze země se stáhly všechny horolezecké výpravy z oblasti kolem hory Mount Everest. V oblasti se stále projevuje seismická aktivita. Letiště v hlavním nepálském městě bylo v neděli uzavřeno pro velká dopravní letadla, která tam dovážejí pomoc. Šéf letiště uvedl, že se na přistávací ploše začaly objevovat drobné trhliny. 

Tagy: Nepál záchranná akce zemětřesení v Nepálu

Zdroje: ČTK