Řekové a Italové zachránili ve Středozemním moři tisíce afrických uprchlíků

- Aktuality autor: pal

Přes 4000 dalších ilegálních uprchlíků zachránily o víkendu italské a řecké pobřežní hlídky ve Středozemním a Egejském moři. Ukazuje se, že pašeráci, kteří se snaží dostat spoustu utečenců z Afriky do Evropy objevili novou trasu do zemí EU, která vede přes Řecko. 

Tisíce afrických uprchlíků míří přes Středozemní a Egejské moře do Evropy

Tisíce afrických uprchlíků míří přes Středozemní a Egejské moře do Evropy,zdroj: Profimedia.cz

Většinu uprchlíků se pobřežní stráži povedlo zachránit nedaleko libyjských břehů. Zhruba 220 z nich bylo přepraveno na italský ostrov Lampedusa. Další stovka zachráněných by měla být v pondělí přepravena na Sicílii.  Jen za celý víkend Italové zachránili 3690 běženců. Ze soboty na neděli se řecké pobřežní stráži podařilo zachránit přes 500 uprchlíků, které rozvezla na ostrovy Lesbos, Samos, Kos, Chios a Farmakonisi. Jde především o Syřany, Afghánce a Somálce.

Kromě Řeků a Italů se na záchranných operacích ve Středozemním moři podílejí i Francouzi. V sobotu se francouzské hlídkové lodi Commandant Birot povedlo zachránit 217 lidí, které se pašeráci snažili na gumových člunech dostat k evropským břehům. Všichni zachránění utečenci byli předáni italské pobřežní hlídce.

Italská pobřežní stráž ve středozemním moři za poslední měsíce zachránila tisícovky běženců z Afriky, které se v chatrných plavidlech snaží dostat k evropským břehům. Vratké lodě se často převrhnou a to způsobuje obrovské ztráty na životech. Členské státy EU se dohodly na nutnosti bojovat proti pašerákům lidí, kteří kromě trasy přes Středozemní moře, objevují i cestu přes Egejské moře. 

Tagy: uprchlíci Itálie Řecko

Zdroje: ČTK