Atentátník, který zabil české vojáky, nebyl sám

AKTUALITA - Aktuality autor: von

Armádní vyšetřování incidentu, při kterém sebevražedný útočník zabil tři české vojáky v Afghánistánu, odhalilo, že atentátník nejednal sám. Samotný útok byl prý velmi dobře naplánovaný. Ani tři týdny po něm neopouštějí čeští vojáci bagrámskou vojenskou základnu. Útok ještě šetří i vojenská policie.

Ostatky českých vojáků zabitých v Afghánistánu byly pohřbeny v Česku

Ostatky českých vojáků zabitých v Afghánistánu byly pohřbeny v Česku,zdroj: Profimedia

Útok na hlídku složenou z českých, amerických a afghánských vojáků se uskutečnil v neděli 5. srpna. Sebevrah se odpálil v blízkosti šesti vojáků, kteří měli za úkol zajistit místo pro další úkoly. Tři Češi Martin Marcin, Kamil Beneš a Patrik Štěpánek zemřeli, vážně zraněni byli dva Afghánci a Američan. Na místě jim pomáhali čeští zdravotníci a vojáci, kteří v době výbuchu ještě byli v obrněných vozidlech.

Podle Cyprisové je americký voják ošetřován mimo území Afghánistánu. "Jeho zdravotní stav je stabilizovaný," uvedla. Podle dřívějších informací byl z Afghánistánu převezen do Německa na americkou základnu Ramstein. Jeden z afghánských vojáků byl již z nemocnice propuštěn. "Zdravotní stav druhého afghánského vojáka je stabilizován a je mimo ohrožení života," dodala Cyprisová.

Vojáci stále čekají

Atentát vyšetřovala komise náčelníka generálního štábu, podle Cyprisové své šetření ukončila. "Celková zpráva o šetření incidentu je utajovaná. Můžeme potvrdit, že útok sebevražedného atentátníka byl dopředu naplánován a útočník nebyl sám," sdělila. Na případu i nadále pracují vojenští policisté, kteří jsou součástí českého kontingentu v Afghánistánu. Zahájili již ve věci úkony trestního řízení.

Kdy se čeští vojáci vrátí zpět na hlídky do okolí základny, záleží na rozhodnutí spojeneckého velení mise. Nyní mají na starost ochranu "vnitřního perimetru základny", uvedla Cyprisová. Armáda již dříve informovala, že česká jednotka je připravena se do ostrahy opět zapojit. Cyprisová řekla, že omezení hlídek se týká i ostatních koaličních vojáků, kteří se o vnější bezpečnost základny starají.

Při hlídkách v okolí Bagrámu mají čeští vojáci za úkol například kontrolovat místa, ze kterých v minulosti povstalci ostřelovali raketami základnu. Od místních obyvatel také zjišťují důležité informace, pátrají po skladištích zbraní nebo mimo základnu doprovázejí důležité osoby.

Tagy: Afghánistán Česko zahraničí česká armáda vojenská mise v Afghánistánu

Zdroje: ČTK