Asadův režim ztrácí dech. Rozpad Sýrie je blízko, píše BBC

MAGAZÍN - Magazín autor: pal

Syrský prezident Bašár Asad je stejně jako jeho otec Hafíz nelítostný, aby si udržel veškerou moc v zemi. Zatímco v květnu "mávl rukou" nad tím, jak v boji o Sýrii dochází ke střídání pádů a vítězství, ve svém projevu na konci července už přiznal, že nemá dostatek vojáků a musí v některých oblastech ustupovat nepříteli. Na Asada také začínají tlačit jeho spojenci, aby se raději některých syrských oblastí vzdal. Podle blízkovýchodního zpravodaje BBC jsou to signály blížícího se rozpadu Sýrie. 

Asadův režim nedokáže podle BBC zabránit rozdělení Sýrie

Asadův režim nedokáže podle BBC zabránit rozdělení Sýrie,zdroj: Profimedia.cz

Asad v červenci tvrdil, že povstalci mají na rozdíl od jeho armády k dispozici stále se rozšiřující podporu Saúdské Arábie, Kataru a Turecka.

Mezi jeho spojence patří Írán a libanonský Hizballáh a ti ho nyní nabádají, aby se raději některých oblastí vzdal, protože mu nedokážou pomoci tak, aby udržel kontrolu nad celou Sýrií.

Asadův režim stále ovládá důležitá města

Režim tak ovládá spolehlivě jenom třetinu země, byť tu nejdůležitější - velká města a pobřeží, tedy území, kde žije víc než polovina obyvatel.

Radikálové z organizace Islámský stát (IS) drží polovinu území, ale většinou jde o poušť. Umírněná opozice kontroluje jižní Sýrii, Kurdové oblasti u turecké hranice, radikálové napojení na Al-Káidu, hlavně fronta An-Nusra, pak zbytek území na severu.

Země je už teď rozpadlá na pět částí a Asad je zřejmě připraven přenechat další území, aby zachránil Damašek, Homs, Hamá a pobřežní Latákíju.

Mohlo by to znamenat, že se vzdá i poloviny největšího města v zemi Halabu, kterou armáda stále ještě kontroluje. Neudrží možná ani Dará na jihu a někteří se domnívají, že přijde i středosyrský Homs.

Čeká tedy Sýrii rozpad na pět nesourodých částí a složitá a nestabilní existence? Rozpad není budoucností, ale už realitou. Otázkou je pouze, zda je možné Sýrii znovu sjednotit.

Konflikt v Sýrii může být ještě dlouhý

Zmocněnec OSN Staffan de Mistura vyjednával v Sýrii dva měsíce a minulý měsíc informoval Radu bezpečnosti OSN, že existuje nebezpečí, že Sýrii čeká dlouhý konflikt, který bude trvat generace, a že s každým měsícem dalších bojů se naděje na jednotnou Sýrii vzdaluje.

De Mistura přiznal, že je třeba se chopit i té nejvzdálenější šance na politické řešení, byť by to mělo znamenat vojenské vítězství těch, kdo mají převahu nyní. Zatímco Asad bojuje o přežití, radikálové jsou na vítězném tažení. USA, Saúdští Arabové, Turci a Katařané jim dodávají rakety a množství peněz.

Zemi mohou ovládnout rebelové

K mnoha možným scénářům patří i vítězství rebelů, i když právě to si USA nikdy nepřály a i když to může znamenat, že nad Damaškem zavlají černé prapory islamistů. Mírový proces může začít ve chvíli, kdy bude opozice vážně ohrožovat enklávy režimu.

Případné dohody by se muselo zúčastnit čtyři až pět hráčů - režim, islamisté "ze severu", umírněná opozice "z jihu", Kurdové a možná také nějaká forma federální správy. Museli by se shodnout na vytlačení IS z jeho bašt na východě s pomocí Západu.

Přežije Sýrie bez Asada?

Na ujednání by mohl přistoupit také Írán, což by udrželo ve hře státní struktury. Teheránu by to zajistilo strategické investice, ovšem Asad a jeho lidé by byli vyloučeni, což by "zařídil" Írán.

"Neumím si představit žádné řešení s dlouhodobým přežitím Asada. To ale neznamená, že se nebude zoufale snažit udržet se u moci, i když ho Írán a Rusko už budou chtít dostat z kola ven.

Ale končí zde jedna etapa a něco se musí změnit. Asadovi už v klobouku nezbyli žádní další králíci," řekl BBC nejmenovaný diplomat dobře obeznámený se situací.

Asad původně neměl být v čele země

Když se Asad ujal po otcově smrti v roce 2000 moci, sliboval rozsáhlé reformy, ale tehdejší damašské jaro trvalo jenom krátce, protože je zabrzdila stará garda Háfize Asada.

Bašárovi bude v září 50 let, vystudoval oční lékařství a s jeho politickou kariérou se nepočítalo, dokud se při autonehodě v roce 1994 nezabil jeho starší bratr Basil. Bašár nastoupil do vojenské akademie, z níž v roce 1999 vyšel jako plukovník.

V posledním roce otcova vládnutí se zasazoval o modernizaci a zavedení internetu. Začal vystupovat proti korupci, což údajně přivedlo před soud několik prominentů.

Tagy: Sýrie zahraničí konflikt v Sýrii boje s Islámským státem

Zdroje: ČTK