Astronauty na ISS budou dál vozit Rusové. NASA s nimi prodloužila smlouvu

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 6. 8. 2015 10:28) - Aktuality autor: pal

NASA podepsala prodloužení smlouvy s ruskou kosmickou agenturou o dopravě kosmonautů k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Smlouva platí do roku 2019. 

K Mezinárodní vesmírné stanici budou Američany i nadále dopravovat Rusové

K Mezinárodní vesmírné stanici budou Američany i nadále dopravovat Rusové,zdroj: NASA

NASA musí od ukončení programu raketoplánů v roce 2011 využívat k dopravě astronautů na ISS ruské lodě Sojuz.

Úřad proto investoval miliardy dolarů do vývoje pilotovaných lodí soukromými společnostmi SpaceX a Boeing.

NASA informovala Kongres o zvýšených nákladech

Šéf NASA Alex Bolden ve svém dopise Kongres informoval, že prodloužení kontraktu s Ruskem představuje náklady ve výši zhruba 490 milionů dolarů (12,2 miliardy Kč) spojené s přepravou amerických astronautů loděmi Sojuz do roku 2017.

Bolden v této souvislosti požádal Senát a Sněmovnu reprezentantů, aby schválily plné financování programu NASA pro komerční přepravu posádek ve finančním roce 2016, který začne letos v říjnu.

Vyzval k "překonání neshod a k soustředění se na společné úsilí v podpoře amerického průmyslu" v zájmu dokončení vývoje a certifikace pilotovaných dopravních prostředků společností Boeing a SpaceX.

Podle tiskových agentur tato částka představuje zvýšení ceny za přepravu jedné osoby na téměř 82 milionů dolarů z dosavadních 71 milionů dolarů.

Nový kontrakt NASA s ruskou kosmickou agenturou podle AFP pro Spojené státy znamená, že budou posílat finanční prostředky Rusku, vůči kterému zavedly hospodářského sankce kvůli jeho roli v krizi na Ukrajině.

Tagy: Rusko zahraničí Spojené státy Mezinárodní vesmírná stanice ISS letectví a kosmonautika

Zdroje: ČTK