Máme málo vojáků, přiznává syrský prezident Asad

- Aktuality autor: pal

Syrská armáda je sice schopná ochránit zemi, ale schází jí lidé. V nedělním projevu to připustil syrský prezident Bašár Asad. Armáda si v současné době podle něj musí vybírat strategické regiony, kde je schopná udržet boj proti opozici. 

Syrský prezident Asad přiznal porážku své armády

Syrský prezident Asad přiznal porážku své armády,zdroj: Profimedia.cz

Syrská armáda v minulých týdnech ztratila některé oblasti a začalo se spekulovat o její vyčerpanosti. Konflikt v Sýrii trvá déle než čtyři roky a zahynulo při něm na 230 tisíc lidí. Podle dřívějších zpráv drží radikálové z organizace Islámský stát (IS) až polovinu syrského území.

Jde hlavně o řidčeji obývané oblasti na severu a východě země. Vojsko je soustředěno kolem Damašku a brání oblasti na západě Sýrie, které obývají menšinoví alávité. K nim patří Asad a zbytek syrského vedení.

Opozici štědře podporují některé státy, tvrdí Asad

"Armáda je výkonná, má k dispozici vše, ale nedostává se jí lidí," řekl prezident. Skupiny, které se snaží jej svrhnout, podle něj dostávají průběžně podporu států, které za nimi stojí.

Tyto státy na některých místech do bojů přímo vstoupily, prohlásil s odkazem na Turecko a některé arabské země, které jsou součástí letecké koalice bojující proti IS. Turecko se k bojům připojilo až v pátek po atentátu, který IS spáchal na jeho území a zabil v pohraničí 32 lidí.

Některých oblastí se syrská armáda musí vzdát

Syrský prezident v televizi Al-Manár prohlásil, že někdy se vojsko musí některých oblastí vzdát, aby udrželo ty důležitější. Přiznal také, že po boku syrské armády bojují členové libanonského šíitského hnutí Hizballáh. Írán považovaný za dalšího významného spojence Damašku prý Sýrii poskytuje výhradně odborníky.

V sobotu Asad vyhlásil amnestii pro dezertéry a dal jim maximálně dva měsíce na to, aby se přihlásili, nebo vrátili z ciziny. Týká se i mladých mužů, kteří nenastoupili vojenskou službu. V Sýrii je povinná pro muže starší 18 let.

Tagy: Sýrie zahraničí konflikt v Sýrii

Zdroje: ČTK