Asad chystá další chemický útok, tvrdí USA a hrozí tvrdou odvetou

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 27. 6. 2017 17:10) - Aktuality autor: šar

Syrský režim prezidenta Bašára Asada možná chystá další velký útok chemickými zbraněmi podobný tomu, který provedl na počátku dubna v Chán Šajchúnu. V prohlášení to dnes uvedl Bílý dům, který zároveň Asada a jeho armádu před provedením chemického útoku důrazně varoval. Syrský režim tehdy použití chemických zbraní popřel s tím, že jeho nálet zasáhl sklad chemických zbraní islamistů.  Moskva v úterý uvedla, že o chystaném chemickém útoku nemá žádné informace.

Jeden z přeživších po dubnovém chemickém útoku v Chán Šajchúnu

Jeden z přeživších po dubnovém chemickém útoku v Chán Šajchúnu,zdroj: Profimedia.cz

Spojené státy zaznamenaly "potenciální přípravy" dalšího chemického útoku, který by mohly vyústit v "masovou vraždu civilistů, včetně nevinných dětí", stojí v prohlášení Bílého domu. Přípravy se podle něj podobají těm z doby před chemickým útokem v Chán Šajchúnu, při kterém 4. dubna letošního roku zahynulo přes osm desítek lidí a stovky dalších utrpěly zranění.

Informaci později potvrdil také mluvčí Pentagonu Jeff Davis. USA podle něj mají informaci o aktivní přípravě útoku na letecké základně Šajrát. Právě na ni USA provedly v dubnu odvetnou akci za útok v Chán Šajchúnu. "Zapojeno je konkrétní letadlo v konkrétním hangáru a o obou víme, že jsou využívány v souvislosti s chemickými zbraněmi," řekl Davis.

Rusko, které je v syrské občanské válce Asadovým spojencem, uvedlo, že o žádném chystaném chemickém útoku neví. "Pokud by kolegové z tajných služeb a ministerstva obrany takové informace měli, jistě by se o ně s námi podělili," řekl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov agentuře TASS.

Asad na ruské základně 

Asad ale právě v úterý vůbec poprvé zavítal do Hmímímu na západě Sýrie, odkud Rusko vede letecké operace v Sýrii. Na sociálních sítích se objevily jeho fotografie z kokpitu ruského vojenského letadla. Prezidenta doprovázel náčelník generálního štábu ruské armády Valerij Gerasimov. Podle syrských sdělovacích prostředků Asad v minulých dnech objížděl místa severně od Damašku a vůbec poprvé od začátku občanského konfliktu byl ve městě Hamá. S manželkou Asmou i s dětmi v provincii Hamá navštívili zraněné vojáky.

Washington Asada a jeho armádu varoval, že "zaplatí vysokou cenu", pokud skutečně provedou chemický útok. Mluvčí Peskov označil takové výhrůžky "syrskému legitimnímu vůdci za nepřijatelné".

To, že Spojené státy v reakci na útok v Chán Šajchúnu ostřelovaly na pokyn amerického prezidenta Donalda Trumpa leteckou základnu Šajrát, tehdy Rusko  stejně jako Írán a Sýrie označilo za "akt agrese, který hrubě porušuje mezinárodní právo a chartu OSN".

USA ostřelování základny u Homsu zdůvodnily tím, že právě odtud startovala letadla syrské armády, která měla provést útok na Chán Šajchún. Podle investigativního novináře Seymoura Hershe Trump tehdy vydal pokyn k bombardování základny, i když měl informaci od amerických tajných služeb, že neexistuje důkaz o použití chemických zbraní syrským režimem v Chán Šajchúnu.

Novinář Hersh v nedělním vydání listu Die Welt rovněž tvrdí, že Washington o útoku na Chán Šajchún věděl předem. Podle Hershe dostala CIA předem informaci od Ruska, že syrský režim chystá nálet na důležitou tajnou schůzku džihádistů v Chán Šajchúnu. Hersh, který se odvolává na zdroje z vedení americké armády, ve svém článku uvedl, že syrský nálet byl proveden Ruskem dodanou konvenční bombou.

Jen pár hodin po náletu na Chán Šajchún začaly západní země, včetně USA, vydávat prohlášení odsuzující syrský režim za útok chemickými zbraněmi. Přitom místo útoku podle Hershe dodnes neprozkoumali mezinárodní vyšetřovatelé.

Krátce po náletu na Chán Šajchún organizace Lékaři bez hranic (MSF) uvedla, že oběti vykazovaly příznaky zasažení nejméně dvěma různými chemickými látkami, z nichž jedna mohla být sarin a druhá chlor. Podle novináře Hershe i tato skutečnost ukazuje na to, že syrský režim neshodil na město sarinovou bombu, ale zasáhl místo, kde byly uskladněny různé chemické látky.

Město Chán Šajchún leží v provincii Idlib, která je jednou z bašt syrské opozice. V současnosti je pod kontrolou islamistů z Fronty dobytí Sýrie, dříve známé jako An-Nusra, která proslula jako radikální skupina napojená na teroristickou síť Al-Káida.

Více než šestiletá válka v Sýrii si vyžádala kolem 400 tisíc obětí, miliony lidí musely uprchnout ze svých domovů.

Tagy: Sýrie USA Bílý dům zahraničí konflikt v Sýrii válečné zločiny terorismus a násilí

Zdroje: ČTK