Moskva ruší komunikační kanál s USA v Sýrii

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 19. 6. 2017 17:28) - Aktuality autor: šar

Rusové podle oznámení ruského ministerstva obrany přerušují komunikaci s USA používanou dosud k prevenci leteckých incidentů nad Sýrií. V oblastech, kde operuje ruské letectvo, bude Rusko prý považovat jakékoli létající objekty za možné cíle útoku.

Oddíly SDF v Sýrii

Oddíly SDF v Sýrii,zdroj: Profimedia.cz

Americké letadlo v neděli sestřelilo nad provincií Rakka syrský vojenský letoun. To vyvolalo ostrou reakci syrské armády i Ruska, které je spojencem Damašku. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v pondělí vyzval Spojené státy, aby se v Sýrii zdržely jednostranných akcí. Jeho náměstek Sergej Rjabkov pak označil sestřelení letadla za agresi, jíž Washington napomáhá teroristům.

Americká armáda sestřelení označila za akt sebeobrany, protože syrské letadlo útočilo na pozice arabsko-kurdské koalice Syrské demokratické síly (SDF) u Tabky. Spojencem SDF je mezinárodní letecká koalice, jíž velí Spojené státy. Konkrétně Američané oznámili, že její stíhací letoun F-18 v neděli sestřelil syrský vojenský stroj Su-22, který ale předtím shodil bomby právě poblíž pozic oddílů SDF. Damašek ve svém prohlášení tvrdí, že sestřelené letadlo bylo na bojové misi proti Islámskému státu.

SDF v pondělí uvedla, že na její pozice v provincii Rakka útočí syrská armáda. SDF podle agentury Reuters pohrozila, že bude-li to pokračovat, budou se muset její bojovníci bránit. SDF se snaží osvobodit město Rakka, kde má hlavní stan Islámský stát.

Jakékoliv létající objekty jsou možné cíle útoku, hlásí Moskva

Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že v oblastech, kde operuje ruské letectvo, bude Rusko považovat jakékoli létající objekty za možné cíle útoku. Rusové podle oznámení úřadu přerušují komunikaci s USA používanou dosud k prevenci leteckých incidentů nad Sýrií. Americká armáda prý tento kanál před nedělním útokem na syrské letadlo nepoužila.

Rusko hodlá svou protileteckou obranu umístěnou v Sýrii využívat ke sledování všech letadel mezinárodní koalice, která se budou pohybovat západně od řeky Eufrat. Bude se to týkat i bezpilotních strojů.

 

Tagy: Rusko Sýrie USA zahraničí konflikt v Sýrii Islámský stát

Zdroje: ČTK