Dnes je pátek 1. prosince 2023., Svátek má Iva
Počasí dnes -2°C Slabé sněžení

ANO chce mimořádné jednání Sněmovny k cenám energií, mohlo by být 16. listopadu

ANO chce mimořádné jednání Sněmovny k cenám energií, mohlo by být 16. listopadu
Ilustrační snímek | zdroj: Profimedia

Opoziční hnutí ANO chce svolat mimořádnou schůzi Sněmovny k cenám energií na příští rok. V dnešním pořadu Partie na Prima CNN to řekla místopředsedkyně Sněmovny Klára Dostálová (ANO). Předsedkyně klubu ANO Alena Schillerová potvrdila, že klub již shromáždil potřebný počet podpisů a žádost předá předsedkyni Poslanecké sněmovny Markétě Pekarové Adamové (TOP 09) v příštím týdnu. Očekává, že by se schůze mohla uskutečnit 16. listopadu. Dostálová v televizní debatě vyjádřila pochyby, zda koaliční většina umožní svolání schůze.

Dostálová i předsedkyně KSČM Kateřina Konečná v debatě obviňovaly vládu z nedostatečného boje proti rostoucím cenám energií. Vyjadřovaly obavu, že vysoké ceny poškodí průmysl a celou ekonomiku. Podle Dostálové už někteří výrobci uvažují o přesunu výroby do zahraničí. Místopředseda Sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL) uvedl, že vláda chce s firmami jednat. „Vláda bude svolávat jednání, co mám informaci, zhruba se 100 firmami, které využívají velmi vysoké napětí, aby byla schopna nějakým způsobem podpořit český průmysl,“ řekl Bartošek.

Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) v pořadu České televize Otázky Václava Moravce (OVM) řekl, že vláda ještě bude jednat s Energetickým regulačním úřadem (ERÚ) o nastavení regulované složky ceny energií. Úřad by podle něj měl zdůvodnit, zda jeho metodika stanovení ceny odpovídá dramatickému výkyvu cen.

Cena energií se skládá z obchodní složky, kterou určují dodavatelé, a regulované části, kterou spravuje stát. ERÚ pro příští rok navrhl výrazné zvýšení regulované složky energií. Pro velké odběratele by podle návrhu měla regulovaná část ceny elektřiny meziročně stoupnout na hladině vysokého napětí o 113 procent a na hladině velmi vysokého napětí o 206 procent, pro domácnosti navrhuje ERÚ nárůst o 71 procent.

Bývalý místopředseda Rady ERÚ Blahoslav Němeček ale v OVM řekl, že většina růstu regulované složky ceny jde na vrub poplatku za obnovitelné zdroje energie, který stát v letošním roce mimořádně hradil místo spotřebitelů a v příštím roce už nebude. ERÚ podle Němečka může najít ještě úspory v platbách za přenos a distribuci elektřiny, podle něj by to ale zmenšovalo nárůst regulované složky ceny nanejvýš o pět procentních bodů.

Hnutí ANO vyčítá vládě, že ke snížení cen elektřiny a na poplatek za obnovitelné zdroje nevyužívá peníze z prodeje emisních povolenek. Dostálová očekává, že se k této možnosti na mimořádné schůzi vyjádří ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).

Ministerstvo financí na síti X uvedlo, že peníze z povolenek se k takovému účelu využít nedají. Podle nařízení Evropské komise je lze použít pouze na investiční výdaje spojené s dekarbonizací, upozornilo ministerstvo.

Podobný názor vyjádřili v OVM i Němeček a místopředseda představenstva Svazu moderní energetiky Vladimír Hlavinka. Podle nich by šlo peníze z povolenek použít na modernizaci české přenosové soustavy s ohledem na zapojování nových obnovitelných zdrojů, nelze je ale uplatnit na hrazení nákladů spojených s rozvojem fotovoltaických elektráren v letech 2009 a 2010. Výnosy z povolenek podle obou odborníků mohou sloužit jen na investice do budoucích projektů.

Zdroje: