Dnes je čtvrtek 9. února 2023., Svátek má Apolena
Počasí dnes -7°C Skoro jasno

Americký Senát dnes zahájí proces ke druhému Trumpovu impeachmentu

Americký Senát dnes zahájí proces ke druhému Trumpovu impeachmentu
Není jasné, zda se Trump rozmyslel, nebo rozhodnutí pramenilo z obav administrativy | zdroj: Profimedia

V americkém Senátu dnes začíná soud pramenící z druhé ústavní žaloby vznesené proti Donaldu Trumpovi. Jak dlouho potrvá, není zcela jasné, podle některých amerických médií by ale proces mohl být už příští týden uzavřený.

Začátek dnešního jednání byl naplánován na 13 hodin místního času (19:00 SEČ). Na první jednací den je naplánovaná rozprava o tom, zda souzení Trumpa po odchodu z prezidentské funkce je či není v rozporu s ústavou. Úvodní řeči kongresmanů, kteří vystupují v roli prokurátorů, a Trumpovy obhajoby, mají přijít ve středu. Prohlášení procesu za protiústavní není pravděpodobné, neboť většina senátorů už v lednu dala najevo, že v souzení bývalého prezidenta nevidí problém. Očekává se tedy, že Senát konání procesu podpoří.

Trumpovi právníci hájí opačné stanovisko, ačkoli v tomto směru se rozchází s mnoha odborníky. Zástupci exprezidenta také odmítají, že by jejich klient vyprovokoval lednové násilnosti v sídle Kongresu, které vyústily v obvinění z „podněcování ke vzpouře“. „Skutečnou pravdou je, že lidé, kteří zločinně vnikli do Kapitolu, tak učinili sami od sebe a ze svých vlastních důvodů,“ uvedla obhajoba v dokumentu předloženém Senátu v pondělí.

Podle takzvaných manažerů impeachmentu, kteří budou v následujících dnech prezentovat obžalobu, o vině Trumpa není pochyb. Jeho odsouzení se nicméně před zahájením procesu zdálo být velmi nepravděpodobné. Pro uznání Trumpovy viny by se muselo k 50 senátorům Demokratické strany připojit nejméně 17 republikánů, ovšem jen pět republikánských senátorů v lednu podpořilo samotné konání procesu.

Do toho se podobně jako do veškerého dění v Kongresu promítnou obavy ze šíření koronaviru, uvedla agentura AP. Senátoři možná během procesu nebudou jen v hlavním jednacím sále, ale také v přilehlé „mramorové místnosti“ nebo v ochozech pro zástupce veřejnosti, aby mezi nimi byly větší rozestupy.

Zdroje: